همکاری گروه آتیه با انستیتو مغز انسان (HBI)

انستیتو مغز انسان چیست؟

انستیتو مغزی مجموعه‌ای از تکنیک‌های علوم اعصاب مبتنی بر نگاشت مقادیر یا ویژگی‌های زیستی بر روی نمایش فضایی مغز (انسان یا غیر انسان) است که منجر به تولید نقشه‌های مغزی می‌شود.

بر اساس تعریف منتشر شده در سال ۲۰۱۳ توسط جامعهٔ نگاشت مغزی و درمان‌شناسی (SBMT), تعریف نگاشت مغزی به‌طور خاص، مطالعه آناتومی و عملکرد مغز و نخاع با استفاده از تصویر برداری عصبی، ایمونوهیستوشیمی، ژنتیک مولکولی و اپتوژنتیک، سلول‌های بنیادی و زیست‌شناسی سلولی، مهندسی، نوروفیزیولوژی و فناوری نانو است.

انستیتو مغز انسان به چه دلیل در ایران معروف است؟

گروه آتیه درخشان ذهن بعنوان اولین مرکز جامع ارائه کننده خدمان نوین روانپزشکی در ایران، همکاری با انستیتو مغز انسان (HBI) را آغاز نموده است.

پنجمین ویراست راهنمای تشخیصی آماری اختلالات روانی (DSM-V) که منبع اصلی تشخیص اختلالات روانی برای روانپزشکان و روانشناسان می باشد در سال 2012 منتشر شد. تمرکز نسخه جدید DSM بر روی طبقه بندی کردن اختلالات مغزی بر اساس نشانگر های بیولوژیکی شان –endophenotype – است.رویکرد جدید بر این فرض استوار است که تشخیص در روانپزشکی نه تنها ناشی از علائم رفتاری است بلکه برگرفته از سیستم هایی است که در مغز آسیب دیده اند.این امری بدیهی است که نشانگرهای زیستی بصورت گسترده مورد قبول متخصصان بهداشت روان خواهند بود بخاطر اینکه استفاده از آنها منجر به عینیت و شفاف سازی در تشخیص و بررسی روند درمانی خواهد بود.

انستیتو مغز انسان در روسیه با بنیاد نهادن و یکپارچه کردن روش های جدید تحلیل مکانیسم های عصبی، بانک اطلاعاتی (دیتابیس) بهنجاری را فراهم نموده است که در تحقق اهداف بالا بسیار موثر می باشد. این بانک اطلاعاتی که برای تجزیه تحلیل امواج مغزی از روش های بسیار جدید مثل :LORETA، ICA استفاده می کند موفق شده است جایزه (USSR state Prize) راکه بالاترین جایزه علمی در روسیه محسوب می گردد را از آن خود کند.این جایزه بخاطر کشف ویژه ای که در زمینه فیزیولوژی انسان صورت گرفته به HBI تعلق گرفته است. هم اکنون این بانک اطلاعاتی در مراکز علمی و کلینیک های متعددی در سرتاسر اروپا و آمریکا استفاده می گردد.

عکس مربوط به رویداد کلینیک اتیه

گروه آتیه درخشان ذهن بعنوان اولین مرکز جامع ارائه کننده خدمان نوین روانپزشکی در ایران، همکاری با انستیتو مغز انسان (HBI) را آغاز نموده است. بعد از توافق مدیریت محترم مرکز ، جناب آقای دکتر رستمی و دکتر یوری کروپوتف مدیریت علمی HBI در سال 2011 در مونیخ برای شروع این کار نوین در ایران، با انعقاد قرارداد فی ما بین HBI و گروه آتیه درخشان ذهن در شهریور ماه امسال در سوئیس توسط دکتر آندریاس مولر مدیریت HBI و دکتر کاظمی مدیریت بخش تحقیقات و توسعه رسماً این همکاری کلید خورد.

عکس مربوط به رویداد کلینیک اتیه

در طی این همکاری برای بومی سازی این بانک اطلاعاتی ، مرکز ما اطلاعات 200 بیمار افسرده و 100 نمونه سالم را وارد این نرم افزار خواهد نمود، همچنین از این پس گزارش های این بانک اطلاعاتی با زبان فارسی در اختیار متخصصان ایرانی قرار خواهد گرفت. در طی همکاری بلند مدتی که ما با این مرکز داریم سایر اختلالات روانپزشکی هم در این بانک اطلاعاتی وارد خواهد شد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!