8 توصیه مهم برای حفظ سلامت روان

0329

چگونه سلامت روان داشته باشیم؟

شواهد نشان می دهند، مردم به کمک تغییر در عادت های خود می توانند مغز سالم تری داشته باشند. برای به حداکثر رساندن اثرات این تغییر عادات بهتر است آنها را با هم ترکیب کنید. همین حالا شروع کنید، برای داشتن مغزی سالم هیچوقت خیلی زود یا خیلی دیر نیست!

1.عرق بریزید

ورزش منظم سیستم قلبی و عروقی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، باعث می شود خون رسانی به مغز افزایش یابد. مطالعات زیادی نشان دهنده ارتباط مستقیم بین ورزش و بهبود عملکردهای شناختی مغز هستند.

2.مجبور به خواندن شوید

آموزش های رسمی در هر مرحله از زندگی خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد. پس در کلاس آموزشی ثبت نام کنید یا ادامه تحصیل دهید.

3.دلتان برای سیگار تنگ نشود

شواهد نشان می دهد افراد سیگاری به میزان چشمگیری در معرض کاهش عملکرد های شناختی هستند. با این وجود ترک سیگار می تواند این خطر را به میزان زیادی کاهش دهد.

mental health awarness concept 23 2148516138

4.سر بالا

ضربه به سر و آسیب های مغزی میتواند خطر ابتلا به کاهش عملکرد های شناختی و زوال عقل را افزایش دهد. پس کمربند ایمنی را ببندیم، در هنگام دوچرخه سواری یا موتورسیکلت سواری حتما از کلاه ایمنی استفاده کنیم. و تا جای ممکن مراقب باشیم به سرمان ضربه وارد نشود.

5.خورخور نکنیم

خواب ناکافی که به هر دلیل بوجود آمده، می تواند منجر به زوال عقل و مشکلات شناختی گردد. به عنوان مثال هر فردی که در هنگام خواب خورخور می کند لزوما خواب عمیقی را تجربه نمی کند و همین خورخور ها یا وقفه های تنفسی حین خواب می تواند باعث کاهش کیفیت خواب و سطحی شدن آن می شود که خود یکی از دلایل مهم زوال عقل به حساب می آید. اگر از مشکلات خواب رنج می برید حتما برای درمان آن به پزشک متخصص مراجه کنید.

6.مراقب روان خود باشیم

برخی از مطالعات نشان می دهند ارتباط مستقیمی بین افسردگی و زوال عقل وجود دارد. اگر علائم افسردگی، اضطراب یا سایر مشکلات روانی را دارید حتما برای درمان خود به سرعت اقدام کنید. همچنین سعی کنید استرس خود را کنترل کنید.

7.رفاقت ها را بیشتر کنید

مشارکت و ارتباط اجتماعی می تواند به سلامت مغز کمک کند. سعی کنید وارد فعالیت های اجتماعی شوید که به شما احساس خوبی می دهد. راه های مختلفی برای این مشارکت های اجتماعی وجود دارد مثلا عضو کمپین دوستداران حیوانات شوید و به صورت داوطلبانه به این گروه کمک کنید. اگر از خوانندگی لذت میبرید به یک گروه موسیقی بپیوندید. سعی کنید دوستان بیشتری داشته باشید و از این ارتباطات لذت ببرید.

8.به چالش بکشید

ذهنتان را به چالش بکشید. سعی کنید پازل یا جدول حل کنید. یک زبان جدید یاد بگیرید. بازی های حافظه ای یا استراتژیک انجام دهید. این را به خاطر داشته باشید که هرچه از مغز خود بیشتر استفاده کنید، مغز بیشتری برای استفاده کردن دارید!

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!