اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای

image1

هر آن چیزی که والدین باید بدانند.

سازمان بهداشت جهانی اخیرا اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را به طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها افزوده ‌است. در نسخه یازدهم آی سی‌دی، متخصصان تصمیم گرفتند که اختلال بازی را به گروه‌های تشخیصی اضافه کنند تا به نگرانی‌های مربوط به رفتارهای ناسالم در سراسر جهان کمک کنند. با وجود این تشخیص جدید، بحث‌هایی در مورد این اختلال جدید در گرفته است. در مقاله‌ای که در Journal of Abnormal Child Psychology منتشر شد، نویسندگان توضیح دادند که این اختلال ممکن است “یک اجبار رفتاری، یک مشکل کنترل انگیزشی یا نوعی اعتیاد رفتاری” باشد.

اختلال بازی های رایانه ای چیست؟

به گفته انجمن روان‌پزشکی آمریکا، اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای برای مطالعات بیشتر در ایالات‌متحده در دست پژوهش است. با این حال، همانطور که توسط سازمان بهداشت جهانی نیز اشاره شد، در سطح بین‌المللی، اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یک اختلال شناخته شده ‌است و برخی از کشورها مانند کره‌ جنوبی رویکردهای درمانی را شناسایی کرده‌اند. در قضیه‌ای که توسط TIME منتشر شد، یک سخنگوی سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت که توافق کلی بین متخصصان در سراسر جهان وجود دارد که برخی افراد یک “الگوی رفتاری اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای” را نشان می‌دهند که با کنترل ناپذیری فرد مشخص می‌شود، از جمله “اولویت دادن به بازی در مقایسه با سایر مسئولیت‌های روزمره”.

اختلال اعتیاد بازی رایانه ای چه ویژگی هایی دارد؟

انجمن روان‌پزشکی آمریکا، ویژگی‌های زیر را پیشنهاد کرده ‌است که به عنوان اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در نظر گرفته می‌شوند (که با تعریف سازمان بهداشت جهانی سازگار هستند):

  • مشغولیت ذهنی افراطی با بازی.
  • نشانه‌های خروج از بازی زمانی که بازی گرفته می‌شود و یا ممکن نیست (ناراحتی، اضطراب و عصبانیت).
  • افزایش نیاز روزانه و صرف وقت زیاد برای ارضای نیاز به بازی
  • عدم توانایی در کاهش بازی یا تلاش ناموفق برای ترک بازی.
  • از دست دادن فعالیت‌های دیگر، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های قبلی به خاطر بازی کردن.
  • ادامه بازی علی‌رغم مشکلات عدیده در زندگی روزمره.
  • نادیده گرفتن اعضای خانواده و یا افراد دیگر به خاطر مقدار زمانی که صرف بازی کردن می‌شود.
  • پناه بردن به بازی برای تسکین حالت‌های منفی مثل گناه یا ناامیدی.
  • خطرپذیری، از دست دادن شغل و یا رابطه عاطفی به دلیل توجه زیاد به بازی.

چگونه اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را مدیریت کنیم؟

با وجود نگرانی‌های مداوم در مورد کودکان و نوجوانانی که بیش از حد بر گوشی‌های هوشمند و بازی تمرکز دارند، هنوز چیزهای زیادی در مورد این اختلال جدید وجود دارد که باید مطالعه شوند. محققانی از ایالات‌ متحده و نروژ در مورد این نشانه‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که تشخیص یک فرد عادی که علاقه زیادی به بازی کردن دارد در مقابل فرد معتاد به آن‌ها مشکل است. همانند هر اختلال دیگری، فرد باید کاهش قابل ‌توجهی در عملکردش داشته باشد تا تشخیص بیماری را تضمین کند.

برای مشخص کردن مراحل بعدی، تحقیقات بیشتری برای شناسایی این که آیا اختلال در سراسر جهان وجود دارد و چه علائمی لازم است تشخیص داده شود، مورد نیاز است. همچنین نیاز به روش‌های ارزیابی بهبود یافته را که امکان غربالگری و کمک به درک بهتر این که این اختلال چگونه توسعه می‌یابد احساس می‌شود. چیزی که به آن اشاره شده ‌است، این است که ممکن است کودکان و نوجوانان از بازی‌ها به عنوان راهی برای مدیریت روحیه منفی خود استفاده کنند. در نتیجه، برخی از جوانانی که ممکن است مشکلاتی با همسالان یا انزوای اجتماعی داشته باشند، ممکن است از بازی به عنوان یک مکانیزم دفاعی بهره برند.

اگر شما به خلق و خوی کودک خود توجه داشته باشید، می توانید در اسرع وقت که از یک متخصص سلامت روان دارای صلاحیت و یا روان ‌شناس مشاوره بگیرید، برای درک بهتر فرزند خود و شناسایی راه‌هایی برای کمک به آن‌ها برای مدیریت احساسات و رفتارشان جویا شوید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!