۱. مصاحبه و مشاهده

مصاحبه را می توان یک تعامل دو نفره دانست که هدفی غیر از گفت و گوی معمولی را دنبال می کند. مصاحبه گفت و گوی آزاد برنامه ریزی شده و منطقی است که برای کسب اطلاعات مهم طراحی شده است و متخصص را قادر می سازد تا فرضیه هایی در مورد مساپل پیش آمده تدوین کند و بهترین راه حل را بیابد.

فرهنگ لغات آکسفورد مصاحبه را ملاقات چهره به چهره اشخاص معنی می کند. بدون تردید مستقیم ترین راه برای ارزیابی روانی مصاحبه با مراجع درباره احساسات افکار گرایشات و رفتار اوتس. تقریبا تمامی صاحب نظران در تمامی مشاغل مصاحبه را یک تکنیک اساسی و اصلی برای جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری ها به حساب می آورند.

مصاحبه و مشاهده ی فرد از کلیه ی روش های متعددی که به منظور ارزیابی شخصیت افراد به کار برده می شود اهمیت بیشتری دارد. زیرا بدین وسیله می توان اطلاعاتی را به دست آورد که به هیچ طریق دیگری امکان پذیر نیست و به علت بی واسطه بودن این روش ارزابی نتایج ابزارهای دیگر باید با توجه به اطلاعات حاصل از مشاهده و مصاحبه مورد تفسیر قرار بگیرند. به علاوه توسط این روش می اوان اطلاعات نسبتا زیادی را در زمان کوتاه به دست آورد.

۲. آزمون ها

آزمون وسیله ای است عینی و استاندارد شده که برای اندازه گیری نمونه ای از رفتار یا ویژگی های آدمی به کار می رود. در آزمون های روانشناختی روش اجرا نمره دادن و تفسیر نتایج آزمون بر اساس قواعدی معین و مشخص صورت می گیرد و قضاوت و نظر شخصی در آنها بی تاثیر است. برای هر آزمون دستورالعمل خاصی درباره نحوه ی اجرا طول مدت اجرای آزمون نحوه ی اراپه ی مثال ها و روش تفسیر نمره ها وجود دارد. نخست این آزمون ها برای اندازه گیری توانایی و ضعف های افراد به دست آوردن شناخت دقیق از خود آن ها خلقیات و سبک های شخصیتی و رفتاری به کار می رود. از سوی دیگر به کار بردن این آزمون ها به روان شناس اجازه می دهد که نوع و شدت اختلال آن ها را تعیین کند و اجرای آن بعد از درمان میزان بهبودی را نشان خواهد داد. آزمون های مختلفی وجود دارد و هر کدام کاربردهای مختلف دارد. از جمله ی آزمون ها می توان به ابزارهای ارزیابی شناختی شخصیت پیشرفت تحصیلی افسردگی اضطراب و … اشاره کرد که هر کدام بسته به هدف ارزیابی در مواقع متفاوتی اجرا می شوند و در کنار اطلاعات حاصل از مصاحبه و مشاهده داده های ارزشمندی را در اختیار متخصصین قرار می دهند.

آزمون های آتیه شامل موارد زیر است:

روش های ارزیابی قلم-کاغذی: این آزمون ها به صورت انفرادی(توسط یک آزمونگر برای یک مراجع) انجام می شوند. در این روش آزمونگر از مراجع سوالاتی را می پرسد یا می خواهد که اعمالی را انجام دهد.

روش های ارزیابی تکنولوژیک: این روش شامل ابزارهایی است که از تکنولوژی های جدید بهره ی برند و یکی از خدمات منحصر به فرد گروه آتیه است. در این روش ازیابی از کامپیوتر یا ابزارهای تخصصی کامپیوتری دیگر در راستای ثبت نمونه رفتار فرد استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *