درمان بیوفیدبک تکنیکی است که می توانید از آن برای یادگیری کنترل برخی از عملکردهای بدن مانند ضربان قلب استفاده کنید. در طول بیوفیدبک، شما به حسگرهای الکتریکی متصل هستید که به شما کمک می کند اطلاعاتی در مورد بدن خود دریافت کنید.

این بازخورد به شما کمک می کند تا تغییرات ظریفی را در بدن خود ایجاد کنید، مانند شل کردن عضلات خاص، تا به نتایجی که می خواهید، مانند کاهش درد، برسید. در اصل، بیوفیدبک به شما این توانایی را می دهد که روش های جدیدی را برای کنترل بدن خود تمرین کنید، اغلب برای بهبود وضعیت سلامتی یا عملکرد فیزیکی.

انواع درمان بیوفیدبک
درمانگر شما ممکن است بسته به مشکلات و اهداف سلامتی شما از انواع روش های بیوفیدبک استفاده کند. انواع بیوفیدبک عبارتند از:

  1. امواج مغزی. این نوع از حسگرهای پوست سر برای نظارت بر امواج مغزی شما با استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG) استفاده می کند.
  2. نفس کشیدن. در طی بیوفیدبک تنفسی، نوارهایی در اطراف شکم و قفسه سینه قرار می گیرند تا الگوهای تنفسی و سرعت تنفس شما را کنترل کنند.
  3. ضربان قلب. این نوع از حسگرهای انگشت یا لاله گوش با دستگاهی که برای تشخیص تغییرات حجم خون استفاده می شود (فتوپلتیسموگرافی) استفاده می کند. یا حسگرهایی که روی قفسه سینه، پایین تنه یا مچ دست شما قرار می‌گیرند از الکتروکاردیوگراف (ECG) برای اندازه‌گیری ضربان قلب و نحوه تغییر ضربان قلب شما استفاده می‌کنند.
  4. انقباض عضلانی. این نوع شامل قرار دادن حسگرها بر روی عضلات اسکلتی با الکترومیوگراف (EMG) برای نظارت بر فعالیت الکتریکی است که باعث انقباض عضلانی می شود.
  5. فعالیت غدد عرق حسگرهایی که در اطراف انگشتان یا روی کف دست یا مچ دست شما با الکترودرموگراف (EDG) متصل می شوند، فعالیت غدد عرق و میزان تعریق روی پوست شما را اندازه گیری می کنند و به شما در مورد اضطراب هشدار می دهند.
  6. درجه حرارت. حسگرهای متصل به انگشتان یا پاهای شما جریان خون را در پوست شما اندازه گیری می کنند. از آنجایی که دمای بدن شما اغلب زمانی که تحت استرس هستید کاهش می‌یابد، خواندن پایین می‌تواند شما را ترغیب کند تا تکنیک‌های آرام‌سازی را شروع کنید.
    دستگاه های بیوفیدبک
  7. می توان آموزش بیوفیدبک را در کلینیک های فیزیوتراپی، مراکز پزشکی و بیمارستان ها دریافت کرد.

دستگاه های بیوفیدبک

برخی از انواع دستگاه‌های بیوفیدبک تغییرات فیزیولوژیکی بدن شما، مانند فعالیت ضربان قلب و تغییرات پوستی را با استفاده از یک یا چند حسگر متصل به انگشتان یا گوش اندازه‌گیری می‌کنند. سنسورها به کامپیوتر شما وصل می شوند.

سپس با استفاده از گرافیک های کامپیوتری و اعلان ها، دستگاه ها به شما کمک می کنند تا با کمک به سرعت تنفس، شل کردن عضلات و تفکر مثبت در مورد توانایی خود، بر استرس تسلط پیدا کنید. مطالعات نشان می دهد که این نوع دستگاه ها ممکن است در بهبود پاسخ ها در هنگام استرس و القای احساس آرامش و رفاه موثر باشند.

نوع دیگری از درمان بیوفیدبک شامل پوشیدن هدبند است که فعالیت مغز شما را در حین مدیتیشن کنترل می کند. از صداها استفاده می کند تا به شما اطلاع دهد که چه زمانی ذهن شما آرام است و چه زمانی فعال است تا به شما کمک کند تا کنترل پاسخ استرس خود را یاد بگیرید. اطلاعات هر جلسه را می توان در رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما ذخیره کرد تا بتوانید پیشرفت خود را در طول زمان پیگیری کنید.

دستگاه های پوشیدنی یک نوع شامل پوشیدن سنسوری بر روی کمر است که تنفس شما را کنترل می کند و الگوهای تنفس شما را با استفاده از یک برنامه قابل دانلود ردیابی می کند. این برنامه می تواند در صورت داشتن تنش طولانی مدت به شما هشدار دهد و فعالیت های تنفسی هدایت شده را برای کمک به بازگرداندن آرامش شما ارائه می دهد.
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دستگاه بیوفیدبک به نام Resperate را برای کاهش استرس و کاهش فشار خون تایید کرده است. Resperate یک دستگاه الکترونیکی قابل حمل است که تنفس آهسته و عمیق را تقویت می کند.

با این حال، FDA بسیاری از دستگاه‌های بیوفیدبک را که برای استفاده خانگی به بازار عرضه می‌شوند، تنظیم نمی‌کند. قبل از شروع درمان بیوفیدبک در خانه، انواع دستگاه ها را با تیم مراقبت خود در میان بگذارید تا بهترین مناسب را پیدا کنید.

توجه داشته باشید که برخی از محصولات ممکن است به صورت نادرست به عنوان دستگاه بیوفیدبک به بازار عرضه شوند و همه پزشکان بیوفیدبک قانونی نیستند.

چرا این کار انجام شده است
درمان بیوفیدبک، که گاهی اوقات آموزش بیوفیدبک نامیده می شود، برای کمک به مدیریت بسیاری از مسائل سلامت جسمی و روانی، از جمله:

اضطراب یا استرس
آسم
اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD)
عوارض جانبی شیمی درمانی
درد مزمن
یبوست
بی اختیاری مدفوع
فیبرومیالژیا
سردرد
فشار خون بالا
سندرم روده تحریک‌پذیر
بیماری رینود
صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)
سکته
اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
بی اختیاری ادرار
بیوفیدبک به دلایل مختلفی برای افراد جذاب است:

غیر تهاجمی است.
ممکن است نیاز به دارو را کاهش دهد یا از بین ببرد.
ممکن است فواید داروها را افزایش دهد.
ممکن است به زنانی که نمی توانند در دوران بارداری دارو مصرف کنند کمک کند.
این به افراد کمک می کند تا کنترل بیشتری بر سلامت خود داشته باشند.
درخواست قرار ملاقات در کلینیک مایو
خطرات
درمان بیوفیدبک به طور کلی بی خطر است، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. دستگاه‌های بیوفیدبک ممکن است روی افراد مبتلا به بیماری‌های خاص، مانند مشکلات ریتم قلب یا شرایط پوستی خاص، به درستی کار نکنند. حتما در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *