درمان چاقی و در واقع اختلال بیش خوری امکان پذیر است. اضافه وزن یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی این روز ها با آن رو به رو هستند. با توجه به تغییر در سبک زندگی و افزایش تنش هایی که به صورت روزمره با آن مواجه هستیم، در سال های اخیر، درمان چاقی دغدغه بسیاری از ما شده است. بدیهی است که داشتن وزنی مناسب علاوه بر سلامت جسمی، می تواند در سلامت روان و اعتماد به نفس ما نیز نقش بسزایی داشته باشد. با توجه به اهمیت بالای این مساله ما در کلینیک توانمندی برای همراهی مراجعین برای کاهش و یا کنترل وزن و درمان چاقی با یک مسیر درمانی جدید کنار شما هستیم.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که می تواند منجر به اضافه وزن شود پرخوری عصبی و یا عادات غلط خوردن است. زمانیکه کسل یا ناراحت هستید و یا در زمان استرس و تنش میل شما به خوردن غذا افزایش پیدا می کند. گاهی از خوردن به عنوان راهی برای رسیدن به احساس بهتر استفاده می کنید. می توان گفت شما درگیر غذا خوردن احساسی و یا پرخوری عصبی هستید. این میل شما به غذا خوردن به دلیل نیاز واقعی شما به آن و یا خالی بودن معده تان نیست بلکه این مغز شماست که فرمان می دهد برای مقابله با استرس شروع به خوردن کنید. در واقع از این طریق به طور موقت استرس خود را کاهش دهید.

درمان چاقی با استفاده از تکنولوژی

همانطور که اشاره شد، یک مسیر درمانی جدید در کلینیک توانمندی برای درمان چاقی و اختلال بیش خوری درنظر گرفته ایم. در این کلینیک با استفاده از تکنولوژی و مداخلات روانشناختی به درمان چاقی می پردازیم. در واقع ما در کنترل غذا خوردن احساسی و یا پرخوری عصبی به شما کمک خواهیم کرد.با توجه به اینکه یکی از قوی ترین علل چاقی ولع خوردن است، با تغییر فعالیت قشر پیش پیشانی خلفی جانبی DLPFC می توان نسبت به تنظیم میزان ولع مصرف غذا و فرایند تصمیم گیری اقدام کرد.

روش غیرتهاجمی tDCS می تواند به عنوان روشی موثر با تنظیم و کنترل ولع مصرف و کاهش واکنش افراد به غذا، در درمان مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر آن با توجه به چند بعدی بودن رفتار خوردن، ترکیب این مداخله با مداخلات دیگر می تواند منجر به افزایش اثربخشی این روش درمانی شود. از این رو در پکیج لاغری بخش توانمندی با ترکیب tDCS با درمان بیوفیدبک به مراجعین کمک می کنیم با افزایش بدن آگاهی و نیز آموختن راهکارهای موثر در کنترل استرس از نظر بیولوژیک از مسیری جایگزین برای کنترل استرس های خود استفاده نمایند. همچنین با استفاده از تکنیک های روانشناختی و تغییر عادت های خوردن بتوانند آگاهانه تر به مدیریت رفتاری و هیجانی خود بپردازند.مسیر درمانیبرای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

درمان چاقی با تکنولوژی
درمان چاقی با تکنولوژی

نتایج یک مطالعه نشان می دهد تحریک الکتریکی مغز یا tdcs، به طورموقت موجب تسکین علائم اختلال «پرخوری عصبی» می شود. مطالعه ای اخیری که روی 40 فرد مبتلا به پرخوری عصبی که در جلسات ۲۰ دقیقه ای، منطقه مغزی درگیر فرآیند پردازش و خودکنترلی شان در معرض تحریک جریان مستقیم الکتریکی (tDCS) قرار گرفت، نتایج جالبی در پی داشت.

در روش درمانی tdcs، یک جریان الکتریکی کم به پوست سر منتقل می شود. در واقع جریان ثابتی بین 1 تا 2 میلی آمپر اعمال می شود. tDCS با اعمال جریان مثبت (آنودال) یا منفی (کاتدال) از طریق الکترودها به یک ناحیه کار می کند. tDCS یک تکنیک نورومدولاسیون است که تغییرات فوری و پایدار در عملکرد مغز ایجاد می کند. موقعیت الکترودهای آند و کاتد روی سر برای تنظیم چگونگی جریان جریان به مناطق خاص مغز استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *