تقویت حافظه برای افراد بسیار مهم است. هر کس که متوجه می شود فراموش کار شده است، خاطرات و اسامی را به سختی به خاطر می آورد و وسایلش را گم می کند حتما به فکر تقویت حافظه افتاده است. خوشبختانه، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای افزایش قدرت حافظه انجام دهید.

استفاده از نوعی سیستم یادآوری می تواند کمک کننده باشد. تنظیم یک تقویم آنلاین که آلارم نمایش می دهد. ایجاد لیست کارهای روزانه می تواند تضمین کند که کارهای مهمی را که باید تکمیل کنید فراموش نکنید.

اما در مورد تمام اطلاعات مهمی که باید واقعاً در حافظه بلندمدت خود تثبیت کنید، چطور؟ این روش ها کمی کمک می‌کنند و حتی شامل تغییر چشمگیر روال عادی مطالعه‌تان می‌شود، اما استراتژی‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای استفاده بیشتر از حافظه خود استفاده کنید.

این 11 استراتژی اثبات شده توسط تحقیقات می تواند به طور موثر حافظه را بهبود بخشد، یادآوری را تقویت کند و حفظ اطلاعات را افزایش دهد.

  1. توجه خود را متمرکز کنید
    تمرکز می تواند به بهبود حافظه کمک کند. توجه یکی از اجزای اصلی حافظه است. برای اینکه اطلاعات از حافظه کوتاه مدت شما به حافظه بلند مدت منتقل شود، باید فعالانه به این اطلاعات توجه کنید. سعی کنید در مکانی بدون حواس‌پرتی مانند جایی که تلویزیون، موسیقی و سایر موارد انحرافی وجود دارد، مطالعه کنید.

خلاص شدن از شر حواس پرتی ممکن است یک چالش باشد، به خصوص اگر در اطراف شما هم اتاقی های پر سر و صدا یا کودکان پر سر و صدا قرار گرفته باشند. زمان کوتاهی را به تنهایی اختصاص دهید. از هم اتاقی هایتان بخواهید کمی به شما فضا بدهند یا از همسرتان بخواهید که بچه ها را یک ساعت ببرد تا بتوانید روی کارتان تمرکز کنید.

2. از انباشته شدن پرهیز کنید
برای بهبود حافظه به طور منظم مطالعه کنید. مطالعه مطالب در چند جلسه به شما زمان لازم را برای پردازش اطلاعات کافی می دهد. تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که دانش آموزانی که به طور منظم مطالعه می کنند، مطالب را بسیار بهتر از کسانی که تمام مطالعه خود را در یک جلسه ماراتن انجام می دهند، به خاطر می آورند.

3. ساختار و سازماندهی
سازماندهی اطلاعات برای بهبود حافظه
بنیاد چشم مهربان / نوئل هندریکسون / بینایی دیجیتال / گتی ایماژ
محققان دریافته‌اند که اطلاعات در حافظه در خوشه‌های مرتبط سازمان‌دهی می‌شوند. 2 شما می‌توانید با ساختاردهی و سازمان‌دهی موادی که مطالعه می‌کنید از این مزیت استفاده کنید. سعی کنید مفاهیم و اصطلاحات مشابه را با هم گروه بندی کنید، یا یک طرح کلی از یادداشت ها و خواندن کتاب های درسی خود برای کمک به گروه بندی مفاهیم مرتبط ایجاد کنید.

4
از دستگاه های یادگاری استفاده کنید
از مونومونیک برای بهبود حافظه استفاده کنید
sorendls / Getty Images
دستگاه های یادگاری تکنیکی هستند که اغلب توسط دانش آموزان برای کمک به یادآوری استفاده می شود. یادداشت به سادگی راهی برای به خاطر سپردن اطلاعات است. به عنوان مثال، ممکن است اصطلاحی را که باید به خاطر بسپارید با یک مورد رایج که با آن بسیار آشنا هستید مرتبط کنید. بهترین یادگاری ها آنهایی هستند که از تصاویر مثبت، طنز یا تازگی استفاده می کنند.

برای کمک به یادآوری بخش خاصی از اطلاعات، یک قافیه، آهنگ یا جوک بیاورید.

5
درست کردن و تمرین
برای بهبود حافظه، اطلاعات را تمرین کنید
کریس اشمیت / گتی ایماژ
برای به خاطر آوردن اطلاعات، باید آنچه را که مطالعه می کنید در حافظه بلند مدت رمزگذاری کنید. یکی از موثرترین تکنیک های رمزگذاری به عنوان تمرین مفصل شناخته می شود.

نمونه ای از این تکنیک خواندن تعریف یک اصطلاح کلیدی، مطالعه تعریف آن اصطلاح و سپس خواندن توضیحات مفصل تر از معنای آن عبارت است. پس از چند بار تکرار این فرآیند، احتمالاً متوجه خواهید شد که یادآوری اطلاعات بسیار آسان تر است.

6
تجسم مفاهیم
از تجسم برای بهبود حافظه استفاده کنید
yang wenshuang/E+/Getty Images
بسیاری از افراد از تجسم اطلاعاتی که مطالعه می کنند سود زیادی می برند. به عکس ها، نمودارها و سایر گرافیک های کتاب های درسی خود توجه کنید. اگر نشانه های بصری برای کمک ندارید، سعی کنید خود را ایجاد کنید. نمودارها یا شکل هایی را در حاشیه یادداشت های خود بکشید یا از هایلایت یا خودکار در رنگ های مختلف برای گروه بندی ایده های مرتبط در مطالب مطالعه نوشتاری خود استفاده کنید.

گاهی اوقات حتی درست کردن فلش کارت از اصطلاحات مختلفی که باید به خاطر بسپارید می تواند به تثبیت اطلاعات در ذهن شما کمک کند.

7
اطلاعات جدید را به چیزهایی که قبلاً می دانید مرتبط کنید
ارتباط اطلاعات می تواند حافظه را بهبود بخشد
ترکیب تصاویر – مایک کمپ / گتی ایماژ
هنگامی که در حال مطالعه مطالب ناآشنا هستید، زمانی را به این فکر کنید که چگونه این اطلاعات با آنچه قبلاً می دانید ارتباط دارد. با ایجاد رابطه بین ایده های جدید و خاطرات قبلی، می توانید احتمال یادآوری اطلاعات اخیر را به طور چشمگیری افزایش دهید.

8
بلند خواندن
به دیگران بیاموزید که حافظه شما را تقویت کنند
تصاویر قهرمان / گتی ایماژ
تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نشان می دهد که خواندن مطالب با صدای بلند به طور قابل توجهی شما را بهبود می بخشد

آموزگاران و روانشناسان همچنین کشف کرده اند که آموزش مفاهیم جدید به دیگران باعث افزایش درک و یادآوری دانش آموزان می شود.

از این رویکرد در مطالعات خود با آموزش مفاهیم و اطلاعات جدید به یک دوست یا شریک تحصیلی استفاده کنید.

9
به اطلاعات دشوار توجه بیشتری داشته باشید
برای بهبود حافظه ابتدا روی اطلاعات دشوار تمرکز کنید
101Dalmatians / Vetta / Getty Images
آیا تا به حال توجه کرده اید که چگونه گاهی اوقات به خاطر سپردن اطلاعات در ابتدا یا انتهای یک فصل آسان تر است؟ محققان دریافته‌اند که ترتیب اطلاعات می‌تواند در یادآوری نقش داشته باشد، که به عنوان اثر موقعیت سریال شناخته می‌شود.

در حالی که یادآوری اطلاعات میانی ممکن است دشوار باشد، می توانید با صرف زمان اضافی برای تمرین این اطلاعات بر این مشکل غلبه کنید. استراتژی دیگر این است که سعی کنید آنچه را که یاد گرفته اید بازسازی کنید تا به خاطر سپردن آن آسان تر شود. وقتی با مفهومی به خصوص دشوار مواجه شدید، زمان بیشتری را به حفظ کردن اطلاعات اختصاص دهید.

10
روال مطالعه خود را تغییر دهید
برای بهبود حافظه، روال خود را تغییر دهید
ایزابل پاویا / گتی ایماژ
یک راه عالی دیگر برای افزایش یادآوری این است که گهگاهی روال مطالعه خود را تغییر دهید. اگر به مطالعه در یک مکان خاص عادت دارید، سعی کنید در جلسه بعدی مطالعه خود به مکان دیگری بروید. اگر عصر مطالعه می کنید، سعی کنید هر روز صبح چند دقیقه را به مرور اطلاعاتی که شب قبل مطالعه کرده اید اختصاص دهید.

با افزودن یک عنصر تازگی به جلسات مطالعه خود، می توانید اثربخشی تلاش های خود را افزایش دهید و به طور قابل توجهی یادآوری طولانی مدت خود را بهبود بخشید.

11
کمی بخواب
خواب می تواند به بهبود حافظه شما کمک کند
جیمز وودسون / گتی ایماژ
مدت هاست که محققان می دانند خواب برای حافظه و یادگیری مهم است. تحقیقات نشان داده است که چرت زدن بعد از یادگیری چیزهای جدید در واقع می تواند به شما کمک کند سریعتر یاد بگیرید و بهتر به خاطر بسپارید.

در واقع، یک مطالعه منتشر شده در سال 2014 نشان داد که خواب پس از یادگیری چیزهای جدید در واقع منجر به تغییرات فیزیکی در مغز می شود. موش‌های کم‌خواب پس از یک کار یادگیری نسبت به موش‌هایی که استراحت خوبی داشتند، رشد دندریتی کمتری را تجربه کردند.

بنابراین دفعه بعد که در تلاش برای یادگیری اطلاعات جدید هستید، بعد از مطالعه خواب راحت را در نظر بگیرید.

منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *