TMS: هر آنچه لازم است بدانیم

tms

TMS چیست؟

تحریک مغناطیسی مغز یا TMS (Transcranial Magnetic Stimulation)، روشی غیرتهاجمی و بدون درد برای تحریک مغز با استفاده از میدان مغناطیسی است که از طریق حسگرهای وصل شده به پوست سر ایجاد می شود و هدف آن تغییر در عملکرد قسمت هایی مشخص از مغز است.

از TMS در درمان اختلالاتی همچون افسردگی شدید تا متوسط، بیماری دوقطبی در فاز افسردگی، علائم منفی بیماری اسکیزوفرنی، سردردهای میگرنی و اضطراب فراگیر استفاده می شود. این روش با نام تحریک مکرر مغناطیسی فراجمجمه ای یا rTMS نیز شناخته می شود.

تفاوت تحریک مغزی وتحریک مغناطیسی چیست؟

تازگی ها زیاد می بینیم که تکنولوژی های نوین تحریک مغزی با همدیگر اشتباه گرفته می شوند و به تفاوت هایشان توجهی نمی شود. TMS یا تحریک مغناطیسی مغز، tDCS یا تحریک مغزی با جریان الکتریکی مستقیم و ECT یا همان شوک درمانی الکتریکی همگی انواعی از روش های تحریک مغزی هستند؛ اما خب تفاوت ها فقط به اسمشان ختم نمی شود! به عبارت دیگر:

  • TMS یک میدان مغناطیسی بی خطر ایجاد می کند که باعث افزایش فعالیت سلول های مغزی می شود.

  • tDCS فعالیت الکتریکی سلول های مغزی را تسهیل و افزایش می دهد.

  • ECT مستلزم بیهوشی است که در برخی مواقع منجر به تشنج و فراموشی می شود.

عکس مربوط به خدمات tms

TMS برای درمان چه نوع بیماری به کار می‌رود؟؟

بنابراین تمامی این درمان ها اثر خود را بر مغز اعمال می کنند. تاکنون تحقیقات قابل توجهی در مورد اثربخشی TMS و ECT بر بیماری افسردگی انجام شده است. اما هر کدام از این تکنولوژی های سابق و نوین روش کار مخصوص خود را دارند.

وقتی برای اولین بار در دهه ۹۰ میلادی در مورد TMS شنیدیم، خیلی مشتاق بودیم که با این روش درمان سرپایی موفق برای بیماران افسرده بیشتر آشنا شویم. اکنون پس از ۱۰ سال تجربه موفق در زمینه کار با TMS می توانیم به جرئت بگوییم که این تکنولوژی نوین در بسیاری از موارد مفید واقع می شود؛ از جمله در درمان بیماران افسرده ای که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند.

زمانی که انرژی الکترومغناطیسی حاصل از TMS بر نواحی مغزی مرتبط با افسردگی متمرکز می شود، می بینیم که فعالیت نورون ها و ارتباطات نورونی در آن مناطق افزایش می یابد. اینکه چگونه ساز و کار TMS نشانه های افسردگی را بهبود می بخشد هنوز محل ابهام است و در تلاش هستیم تا پاسخ کاملی برای آن پیدا کنیم. هنگامی که مراجعان اثر آن را بر زندگیشان مشاهده می کنند لحظه ای بسیار تأثیرگذار است.

افسردگی مسأله ای جدی در زندگی امروز بشر است. بر طبق تحقیقات، افسردگی از جمله مهمترین عوامل خودکشی در جهان است. به همین دلیل جامعه جهانی از هر درمانی که مؤثرتر باشد و عوارض کمتری به همراه داشته باشد استقبال می کنند.

مراحل انجام TMS چگونه است؟

زمانی که مراجعی مراحل تشخیصی را طی می کند و در طول فرایند درمان کاندید دریافت TMS می شود، روی یک صندلی راحت دراز می کشد و درحالی کاملاً بیدار و هوشیار است، دستگاه TMS روی سرش قرار می گیرد. این روند نسبتاً بدون درد است و تنها درصد اندکی از افراد، کمی احساس سوزن سوزن شدن می کنند.

Anxiety rTMS Services

هر جلسه درمانی با توجه به مشکل مراجع بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد. اکثر پروتکل ها ۳۰ جلسه درمانی را در طول شش هفته متوالی پیشنهاد می کنند، هر چند که ممکن کمی تفاوت وجود داشته باشد.

تحقیقات و تجربه های بالینی در این زمینه همواره مثبت بوده اند. ما در طول این سال ها همیشه تلاش کرده ایم تا این تکنولوژی های نوین درمانی را به مردم معرفی کنیم، اما همچنان می بینیم که خیلی از اوقات تفاوتی بین TMS و ECT یا همان شوک درمانی الکتریکی قائل نمی شوند. با این حال ما وظیفه خود می دانیم که باز هم از طریق تلویزیون و رسانه های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام و توییتر در جهت آموزش و افزایش آگاهی جامعه تلاش کنیم.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!