اختلالات کف لگن نظیر بی اختیاری ادرار، بی اختیاری مدفوع، واژینیسموس، نشت ادرار بعد جراحی پروستات در آقایان و شب ادراری کودکان توسط درمان بیوفیدبک بر طرف می شود. این مشکلات در سنین مختلف ایجاد می شود. در ابتدا اختلالات کف لگن ممکن است خفیف باشد اما با گذشت زمان حاد شده و در نتیجه درمان آن سخت شود. عضلات کف لگن به عنوان یکی از قسمت های مهم آناتومیک بدن که وزن مارا تحمل می کند، نیازمند مراقبت و تقویت است. در کنار این مراقبت است که اندام های موجود در کف لگن تقویت شده و قوی باقی می ماند.

بیوفیدبک حتی در افرادی که مشکل افتادگی رحم دارند نیز کاربرد دارد. درمان بیوفیدبک کاملا امن و بدون عارضه است. بیوفیدبک یک شاخه از فیزیوتراپی است که بوسیله ی سنسورهایی روی کف لگن انجام می شود. در کودکان از سنسورهای سطحی به صورت چسب استفاده می شود. انقباضات کف لگن به صورت انیمیشن به مراجع نشان داده می شود و درمانگر میزان انقباض را به صورت عدد می بیند. از طرفی این درمان چون جریان الکتریکی ندارد برای افرادی که مشکل قلبی دارند نیز ضرری ندارد. در هر جلسه ورزش هایی با توجه به سن و وضعیت بدنی بیمار به او داده می شود تا مثانه زمان بندی تخلیه را بیاموزد.

کلینیک آتیه درخشان ذهن برای مشکلات و مسائلی همچون بی اختیاری ادرار، شب ادراری که در عده ای از زنان و مردان و کودکان وجود دارد، خدمات شایانی ارائه می دهد. عدم درمان اختلالت کف لگن مانند شب ادراری و یا بی اختیاری ادرار و مدفوع، ممکن است کاهش اعتماد به نفس، گوشه گیری و انزوا را تجربه کنیم. بیوفیدبک به عنوان درمانی بسیار آسان و بدون عوارض جانبی به درمان این اختلالات می پردازد که باعث افزایش لذت در زندگی خواهد بود. این تصور غالب که با افزایش سن این عوارض طبیعی است غلط است. با درمان های نوین تکنولوژیکی همچون بیوفیدبک، درمان شده و بهبود می یابد.

درمان مشکلات جنسی

واژینیموس انقباض غیرارادی واژن می باشد که باعث درد در هنگام نزدیکی و ترس از نزدیکی می شود. با بیوفیدبک دوره درمان کوتاه تر می شود. درمان روی خانم صورت می گیرد ولی همکاری همسر او بسیار مهم است که توسط درمانگر راهنمایی می شود. به کمک بیوفیدبک فرد قادر خواهد بود انقباضات غیرارادی خود را کنترل کند و از رابطه جنسی لذت ببرد. زوجینی که در روابط جنسی خود مشکلاتی همچون درد یا عدم لذت جنسی دارند، با این درمان ها بهبود یافته و با توجه به آمار بالای طلاق که ناشی از این مشکلات است، بیوفیدبک می تواند این مشکلات را بهبود بخشد و از این طلاق ها جلوگیری کند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی جامعه ی پزشکی نیز ارمغانی برای ما دارد. درمان اختلالات کف لگن با بیوفیدبک یک درمان غیرتهاجمی و بسیار موثر است.

اهمیت درمان اختلالات کف لگن

لگن قسمت مهمی از بدن است که اولا وزن قسمت فوقانی بدن را به قسمت تحتانی منتقل می کند و همینطور احشاء بسیار مهمی از جمله مثانه و رحم و … در آن قرار دارد. بنابراین باید همیشه در حفظ سلامت آن کوشا بود که بهترین روش تقویت عضلات آن می باشد.

برای پیشگیری از افت عضلات و احشاء درونی از جمله رحم که در دوران بارداری بسیار تحت فشار است و در هنگام زایمان این فشار بیشتر می شود، باید این عضلات را تقویت نمود. حتی قبل از بارداری هم می توان جهت تقویت عضلات کف لگن و پیشگیری از مشکل یک دوره بیوفیدبک انجام داد. از این رو اهمیت درمان اختلالات کف لگن برای بانوان بیشتر است.

از طرف دیگر جمعیت کشور ما رو به کهنسالی می رود و مشکل بی اختیاری بیشتر خواهد شد، نباید فکر کنیم بی اختیاری در سنین بالا طبیعی است بلکه برای افزایش کیفیت زندگی در کهنسالی و جلوگیری از انزوا می توان به درمان بی عارضه بیوفیدبک کف لگن پناه برد. بسیاری از بیمارانی که برای حل این مشکل مراجعه م یکنند دچار سوختگی های شدید پوستی هستند. با کمک بیوفیدبک افراد خانواده آسوده هستند و همچنین اعتماد به نفس خود فرد بالا رفته و وضعیت روحی او بهتر خواهد شد.

توانبخش کف لگن
توانبخش کف لگن

بیماران معمولی که کاندیدای قوی برای درمان های توانبخشی کف لگن هستند عبارتند از:

افراد باردار
افراد پس از زایمان
بانوان یائسه
افراد مبتلا به افتادگی اندام لگن
افرادی که با بی اختیاری ادرار یا مدفوع سر و کار دارند.
افرادی که با درد در هنگام مقاربت دست و پنجه نرم می کنند.
افرادی که با درد در دوران قاعدگی دست و پنجه نرم می کنند.
و ….

در آپارات ببینید

درمان اختلالات کف لگن
درمان اختلالات کف لگن

منبع1 و 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *