rTMS

درمان افسردگی بدون دارو با rTMS


درمان افسردگی بدون دارو امکان پذیر است. اگر تجربه ی اختلال افسردگی در خود و یا اطرافین را داشته باشید، می دانید که درمان افسردگی گاهی بسیار پیچیده می شود. ما در مرکز اعصاب و روان آتیه درخشان ذهن با درمان های تکنولوژیک کنار شما هستیم.

برخی از افراد برای افسردگی تحت درمان قرار می گیرند اما پس از روند درمان، بهبود حاصل نمی شود. در این صورت گفته می شود که از اختلال افسردگی مقاوم به درمان رنج می برند. به طور معمول مصرف داروی ضد افسردگی یا مراجعه به مشاوره روانشناسی (روان درمانی)، باعث کاهش علائم افسردگی می شود. با این حال در مورد افسردگی مقاوم به درمان، روش های معمول موثر نیستند. در این حالت گاهی ممکن است علائم بهبود یابد، ولی دوباره عود کنند.

نکته ای که بسیار مهم است این است که اختلال افسردگی می تواند عملکرد فرد را در بیشتر بخش های زندگی را تحت تاثیر مختل کند. خبر خوب این است که درمان افسردگی با rTMS به کمک شما می آید. تحریک مغناطیسی فراجمجمه ای مکرر (rTMS)، از بهترین روش های درمان افسردگی بدون دارو است. rTMS روش پیشرفته و غیر تهاجمی در تحریک مغز است.

درمان افسردگی بدون دارو با rTMS درمان مکمل و گاهی جایگزین داروهای ضد افسردگی است. این روش بسیار موثر و بدون درد است. عوارضی که با مصرف داروهای ضد افسردگی تجربه می شود، در این نوع درمان وجود ندارد.

چرا باید درمان افسردگی را جدی بگیریم؟

اختلالات روان تنی بهره وری ما را در زندگی کاهش می دهند. تحصیل، کار، لذت از اوقات زندگی، روابط بین فردی و دیگر عملکرد های انسانی متاثر از حالات روحی ما هستند. حتی سلامت جسمی نیز تحت شعاع قرار می گیرد.

مطالعات و آمارها نشان از آن دارد که از هر ده نفر یک نفر از افسردگی رنج می برد. افسردگی یک مسئله ی بسیار جدی است. اختلال افسردگی می تواند بر هر جنبه ای از زندگی تاثیر سو داشته باشد. این در حالی است که با درمان rTMS می توان روند بهبودی را تسریع کرد.

آیا من افسرده هستم؟

علائم و نشانه های افسردگی در افراد، پیچیده است. به عبارتی هیچ دو نفری که مبتلا هستند دقیقاً شرایط مشابهی را تجربه نمی کنند. اما یک سری از علائم عمومی وجود دارد که روان پزشکان و روانشناسان معتنقدند که رایج هستند. خلق پایین، انرژی پایین، عدم علاقه به زندگی، عدم لذت بردن و نقص توجه و تمرکز و … برخی از این علائم و نشانه ها هستند.

اگر از افسردگی رنج می برید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

1.  خلق پایین دارید.

2.  خواب خوب ندارید.

3.  مشکل در برقرار ارتباط با دیگران دارید.

4.  اختلال اضطرابی را تجربه می کنید.

5.  افزایش یا کاهش اشتهای شدید احساس میکنید

6.  از زندگی لذت نمی برید.

7.  ترس یا نا امیدی از آینده دارید.

8.  نقص توجه و تمرکز دارید.

9.  تحریک پذیر هستید.

10  . حافظه کوتاه مدت ضعیف دارید.

11  . علاقه ای به معاشرت ندارید.

12  افکار شما در مورد گذشته شما را رها نمی کند(حس پشیمانی یا گناه دارید)

آیا می توان به درمان افسردگی مقاوم به درمان امیدوار بود؟

همانطور که اشاره شد گاهی درمان های معمولی که پزشکان و روانشناسان برای افسردگی تجویز می کنند، موثر نیستند. درمان‌های مثل درمان دارویی و روان درمانی در درمان افسردگی مقاوم به درمان موثر نیستند. آمارها حاکی از آن است که 75 درصد از کسانی که اختلال افسردگی دارند، با وجود مصرف دارو و روان درمانی بهبود چشمگیری مشاهده نمی کنند.

همچنین بدیهی است که عوارض مصرف دارو مانند افزایش وزن، کاهش میل جنسی، مشکلات خواب و خستگی، گاهی فشاری بر بیمار وارد می کند که ماجرا پیچیده تر می شود. در این میان علم با درمان تکنولوژیک به سراغ ما آمده است. درمان افسردگی با rTMS مدرن ترین روش درمان افسردگی مقاوم به درمان است.

درمان افسردگی بدون دارو با rTMS چگونه است؟

افسردگی اغلب سطوح ناکافی سوخت و ساز قند، کاهش جریان خون در قشر جلوی سر (DLPFC) و تغییر فعالیت در سیستم لیمبیک یا سیستم تنظیم هیجان را ایجاد می کند. درمان rTMS برای افسردگی مستقیماً سمت چپ جلوی سر را مورد توجه قرار می دهد که ناحیه ای در چند اینچ بالاتر از شقیقه زیر جمجمه است. این ناحیه از مغز به شدت با ساختارهای لیمبیک در ارتباط است. نواحی که در درمان افسردگی توسط rTMS مورد توجه قرار می گیرند، نقش مهمی در افسردگی بالینی و تنظیم خلق دارند.

در درمان rTMS یک موج مغناطیسی را القا می شود. این موج جریان فعل و انفعالات بین سلول های مغز را تنظیم کرده و افسردگی را از بین می برد. این تحریکات، کمتر از یک میلی ثانیه طول می کشد.

در rTMS افزایش سطح سروتونین و دوپامین را شاهد هستیم. همانطور که می دانید این دو ماده شیمیایی مسئول تنظیم “احساس خوب” و “پاسخ های پاداش” است.

فعالیت سایر نواحی عمقی مغز که مستقیماً در دسترس سیم پیچ rTMS نیستند هم در این روش تحت تأثیر قرار می گیرند. این عمل از طریق تحریک غیرمستقیم بخش‌هایی از مغز که مستقیماً تحت درمان هستند، صورت می گیرد. اعتقاد بر این است که برخی از این نواحی دورتر مغز نیز با افسردگی مرتبط هستند.

افسردگی به روابط شخصی، عزت نفس و بهره وری آسیب می زند. هزینه هایی که ما در طول زندگی انجام می دهیم هر چقدر هم ضروری باشند، به اندازه سرمایه گذاری بر روی خود که با ارزش ترین دارایی ماست، نخواهد بود. هر آنچه را که به دنبال آن هستید، این “خود” سالم باید برای شما فراهم سازد.

درمان تکنولوژیک در درمان افسردگی چقدر موثر خواهد بود؟

درمان های تکنولوژیک فرصتی ایجاد می کنند تا با سرعت و بدون تجربه ی عوارض جانبی حال خوب را تجربه کنید. از درمان افسردگی با rTMS به عنوان درمان بدون دارو یاد می شود، اما در برخی مواقع درمان مکمل کنار داروست. در واقع سرعتی که در بهبود علائم اختلال دارد، سال ها مصرف دارو را به ماه یا ماه ها کاهش می دهد. برخی مواقع نیز در طول درمان ابدا نیازی به مصرف دارو احساس نمی شود.

ارتقا عملکرد و افزایش بهره وری در زندگی بهترین دست آوردی است که از سرمایه گذاری روی خود می توانید انتظار داشته باشید.

متخصصان ما در مرکز نروساینس بالینی آتیه درخشان ذهن، برای اطمینان از پروتکل درمانی شما، کمسیون تشخیصی ارائه می دهند. کمسیون تشخیصی آتیه شامل پنج مرحله نقشه مغزی، آزمون ها، ارزیابی روانشناسی، ویزیت روانپزشکی و صحبت و نهایی کردن پروتکل درمانی با مدیر کلینیک مربوطه است. این غربالگری کامل می تواند تمام مشکلات خلقی فرد را ارزیابی کند.

میزان تاثیر rTMS در درمان افسردگی

درصد پاسخ دهی درمان rTMS برای مراجعینی که حداقل به دو دارو پاسخ نداده اند، نزدیک به 60 درصد است. این میزان بسیار قابل توجهی است. خصوصا برای افرادی که به افسردگی مقاوم به دارو، مبتلا هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *