درمان rTMS یا تحریک مکرر مغناطیسی یک روش نوین برای درمان اختلال افسردگی است. تحریک مغناطیسی مکرر یا rTMS روش غیر تهاجمی و تقریبا بدون عارضه ی جانبی است که با فرستادن پالس های مغناطیسی به درون سر از طریق یک کویل مغناطیسی، تغییرات پایداری را در عملکرد مغز به وجود می آورد.

اگر از اختلال افسردگی مقاوم به درمان رنج می برید و درمان های معمول موثر نبوده اند، علم ارمغانی برای شما دارد. تکنولوژی جدید rTMS درمان نهایی افسردگی مقاوم به درمان است. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این درمان بدانید!

با توجه به پروتکل مورد استفاده، rTMS می تواند منجر به بازداری یا افزایش فعالیت یک ناحیه از مغز شود. درمان rTMS را به طور معمول در درمان افسردگی مقاوم به درمان دارویی به کار می برند. این روش درسال 2008 توانست تاییدیه FDA را برای درمان افسردگی مقاوم به درمان و درسال 2014 برای درمان بیماری میگرن دریافت کند.

my00185 im00182 mcdc7 tms jpg

همانطور که اشاره شد درمان rTMS یا تحریک مکرر مغناطیسی ترانس کرانیال” یک روش غیر تهاجمی است. در این روش از میدان های مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی در مغز برای بهبود علائم افسردگی استفاده می شود. TMS معمولاً زمانی مورد توجه قرار می گیرد که سایر درمان های افسردگی مؤثر نبوده باشند.

این درمان برای افسردگی شامل ارسال پالس های مغناطیسی تکراری است، بنابراین به آن TMS تکراری یا rTMS می گویند.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال چگونه کار می کند

در طول جلسه rTMS، یک سیم پیچ الکترومغناطیسی روی پوست سر شما نزدیک پیشانی شما قرار می گیرد. بدون درد یک پالس مغناطیسی ارسال می کند که سلول های عصبی در ناحیه ای از مغز که در کنترل خلق و خو و افسردگی نقش دارند را تحریک می کند. تصور می‌شود که نواحی از مغز را فعال می‌کند که در افسردگی فعالیت کمتری دارند.

این تحریک بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد، که به نوبه خود علائم افسردگی را کاهش می دهد و خلق و خو را بهبود می بخشد.

در آپارات ببینید

چرا درمان rTMS موثر است؟

افسردگی یک بیماری قابل درمان است، اما برای برخی افراد، درمان‌های معمول مؤثر نیستند. TMS تکراری معمولاً زمانی استفاده می‌شود که درمان‌های استاندارد مانند داروها و روان‌درمانی مؤثر نباشند. در این صورت با مراجعه به مراکز درمانی که متمرکز بر نوروساینس بالینی هستند، می توانید از درمان rTMS بهره ببرید.

آیا درمان rTMS خطرات احتمالی دارد؟

TMS تکراری یک شکل غیرتهاجمی از تحریک مغز است که برای درمان افسردگی استفاده می شود. برخلاف تحریک عصب واگ یا تحریک عمقی مغز، rTMS نیازی به جراحی یا کاشت الکترود ندارد. و برخلاف درمان تشنج الکتریکی (ECT)، rTMS باعث تشنج نمی شود یا نیاز به آرامبخشی با بیهوشی ندارد.

به طور کلی، rTMS ایمن است، عوارض جانبی جدی نادر است. با این برخی از عوارض جانبی رایج شامل:

عوارض جانبی معمولاً خفیف تا متوسط هستند و مدت کوتاهی پس از یک جلسه بهبود می یابند و به مرور زمان با جلسات اضافی کاهش می یابند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • سردرد
 • ناراحتی پوست سر در محل تحریک
 • سوزن سوزن شدن، اسپاسم یا انقباض عضلات صورت
 • سبکی سر
 • پزشک شما می‌تواند سطح تحریک را برای کاهش علائم تنظیم کند.
 • عوارض جانبی غیر معمول

در آپارات ببینید

قبل از درمان rTMS چه اقداماتی باید انجام شود؟

قبل از درمان rTMS، باید ارزیابی روانپزشکی در مورد افسردگی شما انجام شود. یکی از ابزارهای کمک تشخیصی در این خصوص نقشه ی مغزی است.این ارزیابی ها کمک می کند مطمئن شوید که rTMS ایمن است و گزینه خوبی برای شماست.

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر آن را به پزشک یا رواندرمانگر خود اطلاع دهید:

 • باردار هستید یا در فکر باردار شدن هستید.
 • هر گونه وسیله پزشکی فلزی یا کاشته شده در بدن خود دارید. در برخی موارد، افرادی که دارای ایمپلنت یا دستگاه های فلزی هستند می توانند rTMS داشته باشند. با این حال، به دلیل میدان مغناطیسی قوی تولید شده در طول rTMS، این روش برای برخی از افرادی که دارای دستگاه های زیر هستند توصیه نمی شود:
 • گیره یا سیم پیچ آنوریسم، استنت، محرک های کاشته شده، عصب واگ یا محرک های عمقی مغز کاشته شده است، وسایل الکتریکی کاشته شده، مانند ضربان ساز یا پمپ های دارویی، الکترودهایی برای نظارت بر فعالیت مغز، کاشت حلزون شنوایی، هر گونه ایمپلنت مغناطیسی، ترکش، هر وسیله یا شی فلزی دیگری که در بدن شما کاشته شود
 • در حال مصرف هر گونه دارویی هستید، از جمله داروهای تجویزی یا بدون نسخه، مکمل های گیاهی، ویتامین ها یا سایر مکمل ها و دوزهای مصرفی
 • سابقه تشنج یا سابقه خانوادگی صرع دارید.
 • سایر اختلالات سلامت روان مانند سوء مصرف مواد، اختلال دوقطبی یا روان پریشی دارید.
 • آسیب مغزی ناشی از بیماری یا آسیب، مانند تومور مغزی، سکته مغزی یا آسیب مغزی ضربه‌ای دارید.
 • سردردهای مکرر یا شدید دارید.
 • هر شرایط پزشکی دیگری دارید.
 • قبلاً تحت درمان با rTMS بوده اید و اینکه آیا این درمان برای درمان افسردگی شما مفید بوده است یا خیر.

پوشش بیمه برای درمان rTMS

برخی از بیمه ها این نوع درمان را پوشش می دهند. ما در گروه آتیه درخشان ذهن، با بسیاری از این بیمه ها طرف قرار داد هستیم که برای اطلاعات بیشتر می توانید در لینک پوشش بیمه ها از نوع قرار داد کلینیک ما با بیمه خود مطلع شوید.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

درمان rTMS معمولاً در مطب یا کلینیک پزشک انجام می شود. برای موثر بودن نیاز به یک سری جلسات درمانی دارد. به طور کلی، جلسات سه روز در هفته انجام می شود.

در آپارات ببینید

در جلسات درمان rTMS چه می گذرد؟

شما را به یک اتاق درمان می برند، از شما می خواهند که روی یک صندلی بنشینید و گوش گیرهایی به شما داده می شود تا در طول درمان استفاده کنید.

روی یک صندلی راحت می‌نشینید و گوش‌گیرها را می‌پوشید و سیم‌پیچ مغناطیسی روی سرتان قرار می‌گیرد.

وقتی دستگاه روشن است، صداهای کلیک را می شنوید و ضربه زدن روی پیشانی خود را احساس می کنید.

این روش حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید و شما بیدار و هوشیار خواهید بود. ممکن است در طول درمان و مدت کوتاهی پس از آن کمی احساس ناراحتی در پوست سر داشته باشید.

پس از درمان می توانید به فعالیت های عادی روزانه خود بازگردید. به طور معمول، بین درمان‌ها، می‌توانید رانندگی داشته باشید.

نتایج درمان rTMS چه خواهد بود؟

اگر rTMS برای شما موثر باشد، علائم افسردگی شما ممکن است بهبود یابند یا به طور کامل از بین بروند. کاهش علائم اختلال ممکن است چند هفته ی درمان طول بکشد.

درمان مداوم

پس از اتمام یک سری درمان rTMS، مراقبت استاندارد برای افسردگی – مانند دارو درمانی و روان درمانی – ممکن است به عنوان درمان مداوم توصیه شود.

ابنکه آیا جلسات rTMS برای افسردگی شما مفید است یا خیر در طول درمان مشخص می شود. زمانی که علائم افسردگی در شما از میان بروند.

با این حال، اگر افسردگی شما با rTMS بهبود یابد، و بعداً دوره ی دیگری از علائم را تجربه کنید، درمان rTMS شما می تواند تکرار شود. این را القای مجدد می نامند. بسیاری از بیمه ها این درمان را تحت پوشش قرار می دهند.

اگر علائم شما با rTMS بهبود یافت، در خصوص نگهداری خلق با پزشک خود مشورت کنید.

تحریک مغناطیسی مغز-ویکی پدیا

Regional brain asymmetries in major depression with or without an anxiety disorder

درمان rtms – Transcranial magnetic stimulation

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *