درمان tDCS یا تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال یک تکنیک تحریک قابل حمل و پوشیدنی مغز است. در این روش جریان الکتریکی کم به پوست سر منتقل می شود. یک جریان ثابت بین 1 تا 2 میلی آمپر اعمال می شود. tDCS با اعمال جریان مثبت (آنودال) یا منفی (کاتدال) از طریق الکترودها به یک ناحیه کار می کند. tDCS یک تکنیک نورومدولاسیون است که تغییرات فوری و پایدار در عملکرد مغز ایجاد می کند. موقعیت الکترودهای آند و کاتد روی سر برای تنظیم چگونگی جریان جریان به مناطق خاص مغز استفاده می شود.

جریان ارائه شده توسط tDCS به اندازه کافی قوی نیست که پتانسیل عمل در یک نورون را تحریک کند. در عوض، «آستانه فرعی» آن، الگوی نورون‌های فعال را تغییر می‌دهد. مغز فعال را در نظر بگیرید که در تلاش برای انجام یا یادگیری چیزی است. tDCS برای تقویت این فعالیت مداوم، همراه است. شلیک عصبی را تغییر می‌دهد و با تقویت انتقال سیناپسی بین نورون‌ها و با افزایش انعطاف‌پذیری سیناپسی، که به نوبه خود، پایه سلولی یادگیری است، باعث تقویت مغز می شود. tDCS اغلب با آموزش ترکیب می شود.

آموزش به خودی خود باعث یادگیری (پلاستی سیناپسی) می شود. درمان tDCS همزمان این اثرات را تقویت می کند (قابلیت سیناپسی را افزایش می دهد). برخی از کاربردهای بالینی tDCS در حال حاضر شامل افسردگی، اسکیزوفرنی، آفازی، اعتیاد، صرع، درد مزمن (میگرن، فیبرومیالژیا)، توجه و توانبخشی حرکتی، می شود. همچنین برای برنامه های سلامتی غیرپزشکی، به عنوان مثال یادگیری تسریع شده، تمرکز، آرامش و مدیتیشن استفاده می شود.

تصویر زیر تصویر شماتیک tDCS مدل سر با الکترودها و جهت جریان را نشان می دهد

تصویر زیر تصویر شماتیک درمان tDCS مدل سر با الکترودها و جهت جریان را نشان می دهد

دستگاه تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال (tDCS) چگونه است؟

دستگاه‌های tDCS دستگاه‌های کوچکی هستند که با باتری کار می‌کنند. معمولاً یک کنترل پنل وجود دارد که به شما امکان می دهد دستگاه را برنامه ریزی کنید (برای تنظیم مدت و شدت تحریک). الکترودها بر روی سر قرار می گیرند و توسط یک بند الاستیک – در جای خود نگه داشته می شوند. یک کابل هر الکترود را به محرک متصل می کند. هنگامی که محرک روشن می شود، جریان از دستگاه به الکترود و متعاقباً از مغز می گذرد. محرک‌های درجه حرفه‌ای دارای ویژگی‌های زیادی هستند که به اطمینان از قابل تحمل بودن و قابل اعتماد بودن تحریک کمک می‌کنند.

اثرات جانبی تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال (tDCS) چیست؟

تحقیقات در مورد عوارض جانبی tDCS ادامه دارد. تاکنون عوارض جانبی ثابت شده جزئی بوده و محدود به محل الکترود است. شامل قرمزی موقت پوست، خارش و سوزن سوزن شدن می شود. سایر عوارض جانبی پیشنهادی tDCS شامل سردرد، حالت تهوع و سرگیجه است.فلاش نور غیر خطرناک اگر الکترودها خیلی نزدیک به چشم قرار گیرند، ممکن است این اتفاق بیفتد. علاوه بر این، تجویز نادرست tDCS می تواند باعث سوختگی استاندارد پوست شود. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که آسیب پایدار یا عوارض جانبی غیرقابل برگشت ناشی از tDCS را نشان دهد.

درمان tDCS  چه احساسی ایجاد می کند؟

در طول درمان tDCS ، اکثر افراد احساس سوزن سوزن شدن خفیف، خارش یا گرما می کنند. این احساسات دردناک نیستند و با توقف تحریک از بین می روند. با این حال، «تحمل‌پذیری» tDCS به کیفیت لوازم جانبی، روش‌های تنظیم، و استفاده از شدت (چند میلی آمپر) و مدت (ده‌ها دقیقه) مطابق با استانداردهای tDCS بستگی دارد.

کاهش اضطراب با درمان tDCS

اثرات کاهش اضطراب tDCS در چندین کارآزمایی بالینی 14 از مراکز پزشکی برتر گزارش شده است. در ایالات متحده، tDCS برای درمان اضطراب پزشکی تایید نشده است. تکنیک‌های مرتبط با tDCS، مانند تحریک جریان متناوب ترانس کرانیال (tACS) در کارآزمایی‌های بالینی امیدوارکننده‌ای برای اضطراب هستند. یکی دیگر از روش های مرتبط با تحریک الکتروتراپی جمجمه (CES) تایید FDA برای اضطراب 16 است.

چندین کارآزمایی بالینی گزارش کرده اند که tDCS می تواند افسردگی را درمان کند. tDCS همچنین عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به داروها دارد. در بسیاری از نقاط جهان، از جمله در سراسر اروپا، tDCS برای درمان افسردگی تایید شده است.

مزایای tDCS چیست؟

tDCS برای بسیاری از کاربردهای مختلف استفاده می‌شود که شامل تغییر مغز برای تأثیرگذاری بر نحوه تفکر یا احساس افراد می‌شود. tDCS اغلب با شکل دیگری از فعالیت یا تمرین ترکیب می شود، با هدف tDCS تقویت آن فعالیت خاص مغز. نشان داده شده است که tDCS باعث می شود افراد سریعتر یاد بگیرند. به عنوان مثال، tDCS می تواند ذهن آگاهی (مدیتیشن الکترونیکی) را افزایش دهد. مردم همچنین به tDCS برای تقویت حافظه کاری علاقه مند هستند.

منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *