مزایای نوروفیدبک

مزایای نوروفیدبک


مزایای نوروفیدبک برای درمان انواع اختلالات در مطالعات مشخص شده است. نوروفیدبک که بیوفیدبک الکتروانسفالوگرام (EEG) نیز نامیده می شود، یک درمان بدون دارو است. این روش به افراد کمک می کند تا عملکرد مغز خود را بهبود بخشند. اساس ایده ی نوروفیدبک این است که شما می توانید آگاهانه نحوه ی عملکرد مغز خود را با استفاده از نمایشگرهایی که فعالیت الکتریکی مغز شما را نشان می دهند تغییر دهید.

تکنیک نوروفیدبک چگونه است؟


در طول یک جلسه نوروفیدبک معمولی، مراجع روی یک صندلی می نشیند. روی پوست سر او الکترودهایی قرار می گیرد. این روش کاملا بدون درد است. چیزی شبیه به استفاده پزشک از گوشی پزشکی برای گوش دادن به ضربان قلب است.

درمانگر از طریق برخی از فعالیت های ساده شما را راهنمایی می کند. این در حالی است که EEG تکانه های الکتریکی را در مغز شما ثبت می کند. بسته به برنامه درمانی، ممکن است ز از شما خواسته شود که تصاویر را روی صفحه تماشا کنید، یک بازی ویدیویی انجام دهید یا به موسیقی گوش دهید.

الکترودها بازخورد صوتی و بصری فوری در مورد فعالیت مغز شما ارائه می دهند. به عنوان مثال، اگر در حال تماشای تصاویر روی صفحه هستید، زمانی که مغز شما الگوهای امواج مغزی مطلوبی تولید کند، صفحه نمایش روشن تر می شود. هنگامی که الگوهای امواج مغزی هماهنگی کمتری تولید می کند، صفحه نمایش کم نور می شود.

این بازخورد فوری به مغز شما کمک می‌کند تا یاد بگیرد که برای روشن‌تر کردن صفحه نمایش چه کاری باید انجام دهد. با گذشت زمان، مغز شما متوجه می شود که چگونه الگوهای امواج مغزی مورد نظر را ایجاد و حفظ کند (و تولید امواج نامطلوب را به حداقل برساند) که صفحه نمایش را روشن نگه می دارد.

یک جلسه نوروفیدبک معمولا بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. نوروفیدبک استاندارد معمولاً شامل 30 تا 40 جلسه است. تعداد جلسات مورد نیاز یک فرد متفاوت است، اما به ندرت پیش می آید که فردی به بیش از 40 جلسه نیاز داشته باشد.

از مزایای نوروفیدبک به این مورد می توان اشاره کرد که می توانید تکنیک‌های آموخته‌شده را زمانی که مشغول فعالیت‌های عادی و روزمره در محل کار، مدرسه یا خانه هستید، تمرین کنید. این تمرین به شما کمک می‌کند مغز خود را آموزش دهید تا در محیط‌هایی که بیشتر وقت خود را سپری می‌کنید، به شیوه‌ای سالم‌تر پاسخ دهد.

چه اختلالاتی با نوروفیدبک درمان می شوند؟


نوروفیدبک به بهبود اختلال در مغز می پردازد. کاربردهای زیادی برای نوروفیدبک وجود دارد. برخی از شایع ترین شرایطی که با نوروفیدبک درمان می شوند عبارتند از:

اختلالات اضطرابی
نقص توجه یا بیشفعالی (ADHD)
درخودماندگی یا طیف اوتیسم (ASD)
اختلال دوقطبی
افسردگی
خستگی
ناتوانی های یادگیری
میگرن
وسواس اجباری (OCD)
استرس پس از سانحه (PTSD)
اختلالات خواب


از مزایای نوروفیدبک می توان به این موضوع اشاره کرد که در تصمیم‌گیری‌های مثبت‌تر، مانند انتخاب پرهیز از یک ماده یا رفتار اعتیادآور مفید است.

مزایای نوروفیدبک چیست؟


مزایای نوروفیدبک به پروتکل درمانی شما بستگی دارد. مواردی که معمولا ذکر می شود شامل تقویت حافظه و تمرکز، کاهش تکانشگری و اضطراب، وضوح ذهنی بهتر و خواب آرام تر است. حتی ممکن است میل به مواد اعتیاد آور را کاهش دهد و میل به ترک را تسکین دهد.

اما چند مورد از مزایای نوروفیدبک آن را از سایر درمان ها متمایز می کند:

۱. غیر تهاجمی است: نوروتراپی فقط شامل قرار دادن الکترود بر روی پوست سر برای نظارت بر فعالیت مغز شما است. الکترودها فقط آنچه را که در مغز شما اتفاق می افتد می خوانند. آنها هیچ نوع سیگنالی را به مغز شما منتقل نمی کنند.


۲. اثرات طولانی مدت را ارائه می دهد: مروری بر مطالعات منتشر شده در روان‌پزشکی کودک و نوجوان اروپایی نشان می‌دهد که اثرات پس از توقف خود آموزش، به‌ویژه در میان کودکان مبتلا به ADHD، مدت‌ها باقی می‌ماند.


۳. هیچ عوارض جانبی ایجاد نمی کند: داروها پتانسیل ایجاد عوارض جانبی را دارند که می تواند به چالش موجود کمک کند. با این حال، نوروتراپی هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ایجاد نمی کند.


۴. اثربخشی بالایی دارد: تحقیقات نشان داده است که نوروفیدبک می تواند یک درمان موثر باشد.

۵. درمان ADHD: تحقیقات نشان داده است که نوروتراپی حالتی از توجه آرام را القا می‌کند و به جای داروهای ADHD کار می‌کند. در واقع، آکادمی اطفال آمریکا نوروتراپی را به عنوان مداخله «سطح 1 بهترین حمایت» برای رفتارهای توجه و بیش فعالی، همتراز با دارو نامید.

۶. درمان اعتیاد: بر اساس یک بررسی جامع منتشر شده در سال 2016، نوروفیدبک ممکن است نتایج مثبتی را برای افرادی که به کوکائین، الکل و بازی های رایانه ای معتاد هستند ارائه دهد. حتی ممکن است هوس غذایی را کاهش دهد.


۷. اضطراب و افسردگی: مطالعات نشان می دهد که پس از 30 جلسه نوروتراپی و آموزش تغییر ضربان قلب، 57 درصد از افراد مبتلا به اضطراب شدید و 45 درصد از افراد مبتلا به افسردگی شدید، فعالیت مغزی طبیعی داشتند.


۸. درمان ASD: چند گزارش علمی نشان می‌دهد که نوروتراپی می‌تواند رفتارهای مرتبط با ASD مانند تحریک، طغیان‌های عاطفی و رفتارهای تشریفاتی را بهبود بخشد.


۹. درمان میگرن: در یک مطالعه در سال 2010، 62 درصد از شرکت کنندگانی که از نوروتراپی استفاده می کردند، بهبود عمده یا کلی در میگرن خود را گزارش کردند.


۱۰. درمان PTSD: یک مطالعه کنترل شده نشان داد که 24 جلسه نوروتراپی به طور قابل توجهی علائم PTSD را کاهش می دهد.مطالعات دیگر نشان می دهد که نوروفیدبک عملکرد اجرایی را بهبود می بخشد و مصرف دارو را کاهش می دهد.تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته ها مورد نیاز است.


نوروتراپی می تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد، اما زمانی که به عنوان مکمل رویکردهای درمانی سنتی (مانند درمان شناختی رفتاری) استفاده شود، موثرتر است.

چیزهایی که باید در نظر بگیرید.

نکاتی که باید به آن توجه کنید

در حالی که مزایای نوروفیدبک بسیار قابل توجه است، با این حال مواردی در ارتباط با این رویکرد وجود دارد. آنها عبارتند از:

هزینه: این یک گزینه درمانی گران قیمت است.
زمان: ممکن است زمان بر باشد.
تعهد: ممکن است ماه ها طول بکشد تا کار کند.
عواملی از این قبیل می‌تواند جذابیت نوروتراپی را نسبت به سایر روش‌های درمانی برای برخی افراد کم‌تر کند.

چه طور باید شروع کرد

تیم متخصصان ما در کلینیک آتیه درخشان ذهن پس از کمیسیون تشخیصی و ارزیابی دقیق شما درمان را شروع خواهند کرد. در کلینیک آتیه نوروتراپیست به عنوان درمانگر تکنولوژیک جلسات نوروتراپی را برای شما انجام می دهد.

مزایای نوروفیدبک چیست
مزایای نوروفیدبک چیست

منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *