اضطراب

اگر هر لحظه احساس میکنی یه اتفاقی قراره بیافته ... اگر مدام گوش به زنگی... و فکر لعنتی اینکه هیچ کنترلی روی این اتفاقات نداری، مدام باهاته... تو تنها نیستی

این عنوان است

ما تو آتیه با به روز ترین درمان های تکنولوژی و نوروساینس بالینی کنارتون هستیم
اینجا کلیک کنید

یکی از مراجعین می گفت: “اوایل به خودم می‌گفتم چون آدم پرکار و مسئولیت‌پذیری هستم خب طبیعیه که نگران خیلی مسائل باشم، آدم های زیادی نگران زندگیشونن … اما خب اونطوری که فکر می‌کردم نبود، کمی زمان برد تا فهمیدم این اضطراب همیشگی من طبیعی نیست، اون کاری با من کرد که مجبور شدم کارم رو برای یک مدت ترک کنم چون اصلا تمرکز نداشتم روی کارم، انگار که یکدفعه ذهنم خالی می‌شد. روابطم با همسرم هم کمتر شد چون با کوچیکترین اتفاقی من از کاه کوه می‌ساختم … زود عصبانی می‌شدم و ناراحتش می‌کردم.

دست خودم نبود،‌ به قول مامان‌بزرگ‌ها مدام تو دلم رخت می‌شستن، فکر اینکه شاید برای پسرمون تو مدرسه اتفاقی بیافته … با هم‌کلاسی‌هاش دعواش بشه … بلایی سرش بیاد … همه این‌ها دیوونه‌ام می‌کرد. چیزی که برام خیلی ارزشمنده اینه که همسرم و پسرم سامان تو اون مدت که اضطراب من خیلی غیرقابل‌کنترل شده بود بی‌نهایت حمایتم کردن و تنهام نذاشتن …

اتفاقا اولین بار هم همسرم بود که مطرح کرد به یک کلینیک روانشناسی مراجعه کنیم و نظر یک متخصص رو بپرسیم. اما واقعیت اینه که نمی‌خواستم درگیر قرص خوردن یا دوره‌های طولانی رواندرمانی بشم…”

اضطراب مداوم را جدی بگیرید

شرایط خاص جامعه باعث شده است تا اکثر افراد جامعه اضطراب را بیش از پیش در این روزها تجربه کنند. میزانی از این اضطراب طبیعی و مفید است اما چنانچه این اضطراب از حد خود عبور کند و همراه گاه و ناگاه ما گردد می تواند بسیار خطرناک و نگران کننده باشد. چنانچه بدن ما در شرایط اضطراب در طولانی مدت باقی بماند مسبب بیماری های قلبی و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن خواهد بود.

اگر می‌خواهید زندگی سالمی داشته باشید باید از اضطراب مزمن جلوگیری کنید. اضطراب مزمن تهدیدی جدی برای سلامت شما است؛ آکنه، ریزش مو، اختلال عملکرد جنسی، میگرن، اسپاسم عضلانی، اختلال در تمرکز، خستگی مفرط و تحریک‌پذیری تنها بخشی از اثرات اضطراب برای شماست.

تکنولوژی، جایگزینی ایمن برای داروهای آرامبخش

این تیتر ممکن است شما را کمی متعجب کند، اما مغز انعطاف‌پذیرترین بخش بدن ما است. علوم اعصاب در مورد «انعطاف‌پذیری عصبی» نشان می‌دهد که ذهن و مغز قادر به انطباق و تغییر بسیار چشمگیرتر از آنچه ما در گذشته تصور می‌کردیم است.از جمله تکنیک های مهم جایگزین داروهای آرامبخش می توان به TMS , tDCS و بیوفیدبک اشاره کرد.
در اختلال اضطرابی پانیک یا هراس بیماران دارای علایم بدنی اضطرابی همچون تپش قلب، تنگی نفس، تعریق، لرز، کرختی دست‌ها و پاها ،تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و سردرد همراه با ترس شدید از مردن، سکته کردن یا دیوانه شدن همراه است. متاسفانه طبق آمار جدید بیمارانی که دچار کرونا می شوند این اختلال را بیشتر از دیگران از خود نشان میدهند این بیماری اگرچه با حمله ویروس به سیستم عصبی است ولی ترس از خود بیماری پیامدهای ناگواری نیز میتواند داشته باشد به این صورت که با فعال تر شدن سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک نسبت به قبل سبب بروز حمله پانیک در فرد شود. چه بسا اخیرا در مواردی فرد دچار علایم کرونا نظیر تهوع، تنگی نفس، لرز و … که مرتبط با علایم پانیک است بوده ولی وی را به سمت مراجعه غیر ضروری به مراکز درمانی کرده است .

درمان توسط بیوفیدبک نوعی برنامه آموزشی است که هدف آن آموزش بیماران در کنترل فرایندهای فیزیولوژیک است. زیرا ذهن و جسم، هر دو به علائم دردناک و آشفتگی پاسخ می‌دهند. واژه بیوفیدبک اینگونه تعریف می‌شود: «یک روش ارتباطی ذهن و بدن که در آن افراد یاد می‌گیرند که چگونه فیزیولوژی خود را با هدف بهبود سلامت جسمی، عصبی و احساسی کنترل کنند.»

درمان با بیوفیدبک گاهی اوقات برای مدیریت فشار خون بالا، درد عضلانی و یا تنش، اضطراب و بی خوابی استفاده می شود. بسیاری از این مشکلات، باعث استرس یا حداقل باعث بدتر شدن آن می‌شوند. به همین دلیل، بسیاری از کارشناسان معتقدند که بیوفیدبک مفید است و می‌تواند وضعیت سلامت کلی را بهبود بخشد، زیرا به عنوان یک روش تسکین استرس طبیعی موثر است.

مکانیسم درمان

اشکال مختلف درمان بیوفیدبک با استفاده از آرامش ماهیچه‌ای، تمرین تنفس و ذهن‌آگاهی در حال حاضر در مطالعات متعددی برای درمان بسیاری از شرایط سلامتی تأیید شده است. اما این مداخله ذهنی چگونه کار می‌کند؟ این درمان کمک می‌کند تا طیف گسترده‌ای از علائم را با کاهش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک، کاهش دهد.

از طریق شناسایی و تغییر فعالیت‌های ذهنی خاص و واکنش‌های فیزیکی، بیوفیدبک به بیماران برای کمک به تنظیم فرآیندهای بدن آموزش می‌دهد تا آن‌ها کنترل واکنش استرس‌شان را در دست گیرند.

پس از بررسی بیش از 60 مطالعه مرتبط با بیوفیدبک، موسسه روانپزشکی در کالج لندن، این نوع درمان را به عنوان «مداخله روانپزشکی غیرمخرب و موثر برای اختلالات عصب روان‌شناختی» توصیف کرد.

کاهش اضطراب

بیوفیدبک کمک می‌کند تا بیماران بیشتر در مورد چگونگی تعامل اندیشه‌ها، احساسات و رفتار خود آگاه شوند. به همین دلیل است که اغلب در ارتباط با درمان‌های دیگر، از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT) و یا تمرین مراقبه ذهن آگاهانه، برای کاهش استرس استفاده می‌شود.

برخلاف بعضی از روش‌های درمان مانند داروها، درمان توسط بیوفیدبک یک روند آموزشی است. درمانگران آموزش‌دیده به بیماران آموزش می‌دهند تا توجه بیشتری به راه‌های تنش بر بدن اعمال کنند. به عنوان مثال، اضطراب باعث افزایش سرعت ضربان قلب، تنش عضلات و نگرانی ذهنی می‌شود.

در جلسات درمان با بیوفیدبک چه اتفاقی می‌افتد؟

از آنجا که جلسات بیوفیدبک نیاز به مشارکت فعال بیمار دارد، تا حدودی مشابه جنبه‌های خاصی از فیزیوتراپی است. آموزش تمرین بیوفیدبک معمولا شامل تمرین بین جلسات در خانه نیز است.

بیشتر جلسات درمان بیوفیدبک حدود 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. دوره درمان معمولا دو تا سه ماه به طول می‌انجامد تا بیشترین میزان بهبودی حاصل شود. با این حال، برخی از افراد تصمیم به شرکت در جلسات بیوفیدبک برای مدت طولانی، گاهی حتی سال‌ها می‌کنند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!