درباره محرومیت از خواب مزمن چه می‌دانیم؟

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

آیا شما کمبود خواب مزمن را تجربه می کنید؟ اگر چنین است، می دانید که از دست دادن خواب شوخی نیست. بدهی داشتن در بانک خواب می تواند منجر به اختلالات در همه زمینه های زندگی شود و رفع مشکل بسته به علت می تواند مشکل باشد.

محرومیت از خواب مزمن چیست؟

به عبارت ساده تر، کمبود خواب مزمن به مورد کمبود خواب یا تجربه بی خوابی در مدت زمان طولانی اشاره دارد. کمبود خواب مزمن می تواند از نظر شدت آن متفاوت باشد.

همچنین ممکن است اولیه یا ثانویه باشد، به این معنی که می تواند به خودی خود یک مشکل باشد (به عنوان مثال ناشی از بی خوابی یا اضطراب) یا ناشی از مشکل غیر مرتبط دیگری (به عنوان مثال یک وضعیت پزشکی) باشد.

علائم

چگونه می دانید آنچه را که تجربه می کنید کمبود خواب مزمن است؟ اگر با بی خوابی یا شیفت کاری زندگی می کنید، ممکن است خواب کافی نداشته باشید. برخی از علائم نشان دهنده این است که شما دچار کمبود خواب مزمن شده اید:

هنگام از خواب بیدارشدن احساس شادابی نمیکنید

کمبود انرژی برای انجام کارهای روزانه

در طی روز احساس خواب آلودگی می کنید

حلقه کبود دور چشم

مشکل در تمرکز

احساس تحریک پذیری

خمیازه

هنگام رانندگی از مسیر خود خارج می شوید

قادر به باز نگه داشتن چشمان خود نیستید

علل

دلایل کمبود مزمن خواب چیست؟ دلایل بالقوه گوناگونی وجود دارد. در اینجا دلایل متداول آورده شده:

استرس زندگی (به عنوان مثال: زناشویی ، مالی)

شرایط کار (به عنوان مثال، کار اضافی، استرس شغلی، تغییر شغل)

شرایط پزشکی

اختلالات خواب (به عنوان مثال، آپنه خواب، بی خوابی)

مشکلات بهداشت روانشناختی (به عنوان مثال، اختلال دو قطبی، افسردگی، اضطراب، اختلال بیش فعالی-کمبود توجه، سندرم پاهای بی قرار)

برنامه های مدرسه (به عنوان مثال، نوجوانان باید طبق فیزیولوژی خود دیر بخوابند و دیر بیدار شوند، اما برنامه های مدرسه اغلب با این موضوع مغایرت دارند)

استفاده از کافئین زیاد نزدیک به زمان خواب

استفاده از صفحه نمایش ها نزدیک به زمان خواب

سرخوردگی یا نگرانی از عدم توانایی خوابیدن به دلیل بی خوابی

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

محرومیت از خواب و افسردگی

می دانیم که خواب و سلامت روانشناختی در هم تنیده هستند، اما ارزش گفتن چند مورد دیگر در این موضوع را دارد. اول، کمک می کند تا دقیقاً بدانید که هنگام خواب چه اتفاقی می افتد.

دو نوع خواب وجود دارد: خواب NonREM و خواب REM

در طول خواب NonREM، همه چیز در بدن شما آرام می شود. این دوره ای است که سیستم ایمنی بدن شما ترمیم می شود. همچنین به آن خواب با امواج آرام گفته می شود.

سپس، در حین خواب REM، بدن شما در حالت آماده باش قرار می گیرد، مشابه زمانی که بیدار هستید. هنگام خواب REM، شما خواب می بینید، و مغز شما انتقال دهنده های عصبی مختلفی را ترشح می کند.

هر شب حدود 3 تا 5 چرخه از هر یک از این نوع خواب ها را دارید. نکته جالب در مورد این واقعیت آخر این است که به همین دلیل، کمبود خواب مزمن ممکن است در واقع به عنوان یک ضد افسردگی برای برخی از افراد که دچار افسردگی بالینی هستند، عمل کند.

ما قبلاً می دانیم که افرادی که به عنوان بخشی از اختلال دو قطبی، یک قسمت جنون را تجربه می کنند، به خواب کمتری نیاز دارند.

بنابراین، آنچه که محققان فکر می کنند اتفاق می افتد این است که در افرادی که افسردگی بالینی دارند، وقتی خواب REM مختل می شود، به دلیل افزایش سروتونین، تریپتوفان و غیره، خلق و خوی آنها بهبود می یابند. به عبارت دیگر در غلظت این انتقال دهنده های عصبی در مغز به جای پاک شدن، افزایش ایجاد می شود.

با این حال، شانس عود در استفاده از این درمان زیاد است. استفاده از نور درمانی ممکن است خطر عود را کاهش دهد.

چگونه بیشتر بخوابیم

اگر با کمبود خواب مزمن زندگی می کنید، می دانید که می تواند همه زمینه های زندگی شما را مختل کند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید بدون کمک به این شرایط زندگی کنید. اگر قبلاً آن را تجربه نکرده اید، لطفاً به پزشک مراجعه کرده و در مورد علائمی که تجربه کرده اید به او بگویید. این مهم است که علل پزشکی قبل از بررسی سایر گزینه ها رد شود.

کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید به تنهایی برای کنار آمدن با مشکلات خواب انجام دهید. مطمئن باشید که برای دریافت 8 ساعت خواب تلاش خود را میکنید.

سرانجام بدانید که شما تنها کسی نیستید که با کمبود خواب مزمن زندگی می کنید. از آنجا که دنیای ما تغییر کرده است و مردم در حال کار بر روی برنامه های مختلف هستند، فناوری درحال پیشرفت است، داشتن خواب مناسب، سخت تر و سخت تر می شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!