آیا نوروساینس عملکرد سازمان را بهتر می‌کند؟

تاثیر نوروساینس بر فعالیت یک سازمان چیست؟

دست انسان که مغز را لمس می کند

ممکن است افراد و کارمندان یک شرکت یا سازمان در برنامه های آموزشی شرکت کنند، اما شما هرگز آنها را نمی توانید مجبور کنید آنچه را که آموخته اند استفاده کنند، مگر اینکه بتوانید نحوه تفکر آنها را از نو برنامه ریزی کنید و تغییر دهید. شکاف دانش/عمل در انواع یادگیری بسیار متداول است. وقتی از کارکنان درباره عمل کردن به برنامه های آموزشی مانند یک برنامه مدیریتی سؤال می شود، می گویند تنها حدود 1٪ از محتوای یک رویداد یادگیری تغییر رفتار را اعمال کرده اند. علوم اعصاب چیزهای زیادی در مورد چگونگی تغییر مغز و افکار در رفتار به ما می گوید و اعمال این بینش ها می تواند شکاف بین دانش و رفتار متفاوت را در نتیجه یادگیری، از بین ببرد. تحقیقات روانشناختی و علوم اعصاب نشان می دهند که کلید تغییر رفتار ایجاد مالکیت در محتوای یادگیری است.

عکس مربوط به تازه های نوروساینس

چه سودی به حال من دارد؟

این اولین سؤالی است که در ذهن هرکسی شکل می گیرد که از او خواسته می شود رفتار خود را تغییر دهد یا چیز جدیدی یاد بگیرد، خواه یک برنامه یادگیری غیر رسمی، یادگیری در محل کار، برنامه یا کارگاه رسمی باشد.

در اصل، شما از یادگیرنده می خواهید دو کار انجام دهد: یکی این است که هویت گروهی خود را مجددا تنظیم کند و دیگری تغییر عادات کاری آنها. هر دوی اینها می توانند کاملاً برای فرد تهدیدآمیز به نظر برسند، مگر اینکه به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

نوروساینس چگونه به بهبودی یک سازمان کمک می‌کند؟

هویت گروهی

علوم اعصاب نشان داده است که انسان ها اساساً موجودات اجتماعی هستند و یکی از اولین کارهایی که ما انجام می دهیم، طبقه بندی افراد به صورت گروهی (افراد مشابه) و خارج از گروه (افراد متفاوت) است.مداخلات یادگیری و به ویژه برنامه های سطح بالا به طور خودکار گروه های از نوع افراد گروهی را به وجود می آورد.اگر مردم فکر کنند که با شرکت نکردن در برنامه، خود را از یک گروه بدون مزیت جدا کرده اند، تمایلی به مشارکت ندارند. از طرف دیگر، اگر چشم انداز برنامه ای با همکاران با مقام عالی، دسترسی به مکان های جدید، و یا اینکه به افراد قدرتمند دسترسی پیدا می کنند، داشته باشند، احساس خوبی خواهند داشت.شواهد نشان می دهد که اگر مدارکی را ارائه دهید که پیش فرض های افراد را به چالش بکشد، مرزهای ارزش گذاری آنها ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، اگر آنها از مزایای یک شبکه جدید با ارزش، آگاهی داشته باشند، آن برنامه را بسیار ارزشمندتر ارزیابی می کنند.این افراد درون گروهی همچنین می توانند وسیله ای قدرتمند برای تحت تاثیر قرار دادن اشخاص دیگر در گروه باشند. اگر اکثر کارکنان در گروه در حال تغییر باشند، افراد بیشتری نیز به احتمال زیاد تلاش می کنند تا رفتار جدیدی را اتخاذ کرده و با آن کنار بیایند.این پایبندی به هنجارهای (جدید)، پذیرش اجتماعی را تقویت می کند و به ایجاد انگیزه برای اتخاذ رفتار جدید کمک می کند.

تشویق به آینده نگری و تصویرسازی

تحقیقات روانشناختی و علوم اعصاب نشان می دهند، کلید تغییر رفتار ایجاد مالکیت در محتوای یادگیری است. این مالکیت، زمانی اتفاق می افتد که شرکت کنندگان بتوانند یادگیری را در بستری مناسب قرار دهند و آن را به روش خود به کار گیرند.هرچه افراد بیشتر به راه های بیشتری برای به کارگیری روش جدید و راه های استفاده از آن فکر کنند – احتمال عمل گرایی وتغییر رفتار آن ها بیشتر است. درخواست از افراد برای توضیح ایده ها، هیپوکامپ را که در قلب ایجاد حافظه است، بیشتر درگیر می کند. مثلا، از افرادی که در برنامه های آموزشی شرکت می کنند، خواسته شود که با استفاده از ابزار جدید، تیم آن ها چگونه میتواند از آن استفاده کند.

چرا باید یک رفتار یا عملکرد جدید را به کار گرفت؟

ارزش این را دارد که مردم به این فکر کنند که علاوه بر چگونگی اتخاذ یک رفتار یا عملکرد جدید، به چرایی آن نیزفکر کنند. شواهد کافی وجود دارد که نشان می دهد چگونه و چرا توسط بخش های مختلف مغز پردازش می شوند.

محققان UCLA با استفاده از fMRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی) دریافتند که در صورت انجام هرگونه فعالیت خاص، قبل از فعال شدن مناطق حرکتی مرتبط با اجرای اقدامات، در مناطق بصری پردازش می شوند.این یک روش بسیار عالی برای تجسم اقدامات مهم است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!