کلینیک اضطراب و وسواس

مرکز جامع اعصاب و روان آتیه

امروزه استرس های زندگی امری اجتناب ناپذیر است. استرس و اضطراب مفهوم بسیار شناخته ای برای همگان است و این دو حالت شبیه هم تلقی می شود اما معنای این دو کاملا متفاوت است. استرس‌ها چه از نوع خوب نظیر ازدواج، بچه دار شدن، مهاجرت و .. و چه از نوع بد نظیر بیکاری، از دست دادن عزیز و … می تواند در صورت تداوم عملکرد زندگی افراد را مختل و یا سبب رنج و پریشانی افراد و اضطراب می شود.

کلینیک اضطراب، وسواس و درد، به درمان اختلالاتی می پردازد که اضطراب ریشه شکل گیری آن‌ها است؛ نظیر اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی، حمله وحشت‌زدگی، وسواس و سایر اختلالاتی که منشا آن‌ها اضطراب و استرس است و یا اضطراب و استرس موجب شدت یافتن آن‌ها است؛ نظیر اختلالات روان تنی، دردهای عضلانی، سر درد تنشی و سر درد میگرنی، فشارخون و …

درمان های متعددی در خصوص بهبود و درمان اختلالات اضطرابی، وسواس و درد مطرح شده است، که بیماران در دوره های متعددی از زندگی شان از آن‌ها استفاده می کنند. دارو درمانی، فیزیوتراپی، مشاوره، طب سنتی و گیاهی برخی از درمان‌هایی است که پیشنهاد شده‌اند و بیمارانی که مستاصل شده‌اند، گاهی همه این‌ها را امتحان می کنند؛ اما باز هم اضطراب و استرس ایشان را رها نمی کند و شاید برای مدت کوتاهی از درد، اضطراب، وسواس و مشکل آن‌ها کاسته شود، اما بعد از مدت کوتاهی، مجدد همه علائم اضطرابی، وسواس و درد باز می گردد. همچنین این افراد برای اخذ درمان به مکان های مختلفی در نقاط مختلف شهر تهران، به منظور داشتن روانپزشکی و به مکانی دیگر برای روان درمانی و مشاوره و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف برای داشتن هر درمان مراجعه کرده‌اند و پراکنده بودن مکان های درمانی از دیگر مشکلات این افراد است که حتی موجب شده است که افراد تمایلی برای پیگیری درمان نداشته باشند. اما، ما در کلینیک تخصصی اضطراب آتیه، انواع متعددی از درمان های موثر، مفید و بدون عوارض را فراهم نموده‌ایم، تا مراجعین محترم، علاوه بر این که درمان های مفید و با دوام بیشتری دریافت می کنند، آن‌ها را از مشکل رفت و آمد به مکان های متعدد در سطح شهر تهران بی نیاز کرده است، زیرا که درمان های تکنولوژیک، با استفاده از دستگاه های متعدد و پیشرفته، درمان های غیر تکنولوژیک نظیر روان درمانی های تخصصی، مختص هر اختلال با انواع رویکردهای موجود و همچنین درمان های دارویی، همگی در کلینیک تخصصی اضطراب آتیه در تهران گرد آمده اند تا مشکل فرد را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار داده و به بهبود همه جانبه فرد کمک کنند.

بنابراین، در کلینیک اضطراب، وسواس و درد، مشکل فرد از جوانب مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و توسط چندین متخصص مورد ارزیابی قرار گرفته و همچنین با انجام تست‌ها و آزمون های تخصصی و معتبر، اطلاعات جامعی در خصوص اضطراب، استرس، وسواس، اختلالات روان تنی و درد حاصل می شود و با توجه به ارزیابی صورت گرفته، درمان های تخصصی مبتنی بر مشکل فرد، ارائه خواهد شد. لازم به ذکر است که در طول درمان، مراجع مجددا مورد ارزیابی تخصصی قرار می گیرد و روند درمان بازنگری شده و مورد نظارت قرار می گیرد. درمان در این کلینیک شامل طیفی از درمان‌های مواجهه‌ای تا شناختی، تحریک مغزی و مراقبت ذهنی می‌باشد. روانشناسان و درمانگران ما نظارت دقیق و مستمری را در طول درمان و تا شش ماه پس از بهبودی برای بیماران خواهند داشت. چشم‌انداز این کلینیک کمک به درمان بیماران اضطرابی و وسواسی است که از شدت متوسط تا شدید نیاز به درمان دارند.

خدمات کلینیک

اختلالات تحت پوشش

 • تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای مغز یا rTMS
 • تحریک الکتریکی جریان مستقیم فرا جمجمه ای یا tDCS
 • درمان جامع و فشرده وسواس (IOP) در مرکز آتیه بصورت روزانه (Daycare)
 • روان‌درمانی CBT
 • روان‌درمانی PCT
 • روان‌درمانی طرح‌واره
 • روان درمانی تکنولوژیک
 • روان درمانی اینترنتی
 • نوروفیدبک
 • بیوفیدبک
 • توانبخشی شناختی یا CRT
 • دارودرمانی
 • گروه درمانی
 • دوره‌های پس مراقبتی (Aftercare) پس از ترخیص

 • وسواس شدید و متوسط (حتی برای بیماران مقاوم به درمان)
 • اختلال کندن مو
 • اختلال کندن پوست
 • اختلال وسواسی- جبری
 • اختلال ذخیره سازی یا انباشت گری
 • اختلال اضطراب فراگیر
 • اختلال اضطراب اجتماعی
 •  
 • اختلال اضطراب جدایی
 • هراس های اختصاصی فوبیا
 • بازار هراسی یا گذر هراسی
 • اختلال وحشت‌زدگی یا پانیک
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلالات اضطرابی ناشی از دارو/ مواد

فرایند درمان

1. شما ارزیابی می شوید:
در فاز اول کلیه بیماران مورد ارزیابی شناختی و بالینی تحت نظر کمیسیون پزشکی قرار می گیرند و در صورت نیاز تجویز و یا تغییر دارویی انجام می شود.
2. شما مدیر کلینیک یا سوپروایزر را میبینید:
در این مرحله انجام تست و ارزیابی ثانویه صورت می گیرد. طبق علایم شما یک درمان اختصاصی و ویژه برای خودتان چیده می‌شود.
3. شما درمان را شروع می‌کنید:
طبق برگه اختصاصی که به شما داده شده است درمان شما پیش می رود. مدیر کلینیک به شما سر می زند. کلیه درمان‌های پیشنهاد شده در برگه اختصاصی قدم به قدم پیگیری می شود.
4. فاز اولیه درمان شما تمام می شود:
شما اکنون قابل ترخیص هستید و در دوره های درمان‌های پس مراقبتی شرکت می‌کنید. هر هفته تا شش ماه توسط همکاران مورد پیگیری رایگان قرار می گیرید.

سوالات رایج

بیوفیدبک برای چه گروه از افراد مناسب است؟

بیوفیدبک برای برای افرادی که از علائم جسمانی نظیر تپش قلب، تعریق، تنگی نفس و .. رنج می برند مفید است. بیوفیدبک باعث کاهش فشار خون بالا می شود. همچنین در افراد دارای دردهای عضلانی، سر درد تنشی و میگرن  مکن است مفید باشد.

مزیت بیوفیدبک بر درمان های دیگر چیست؟

 • غیر تهاجمی است.
 • هیچ عوارضی ندارد.
 • می تواند آگاهی فرد را از علایم بدنی افزایش دهد و کمک به کنترل ناتوماتیک اضطراب بدنی گردد.

برای پیشرفت در بیوفیدبک چه کاری می توانم انجام دهم؟

مانند هر یادگیری دیگر، پیشرفت در بیوفیدبک نیز مستلزم انجام تمرینات مکرر و دقیق می باشد. انجام تمرین در منزل و تکمیل دفترچه بیوفیدبک می تواند بسیار کمک کننده باشد.

کارکردrTMS چیست؟

نشان داده شده است که rTMS باعث ایجاد تغییراتی در فعالیت های نورونی در مناطق مغز می شود که در مناطقی که مرتبط با تنظیم اضطراب و وسواس هستند مانند قشر پیشانی و حرکتی، موثر است. هر پالس مغناطیسی از طریق جمجمه و مغز عبور می کند، این موجب ایجاد فعالیت خفیفی در سلول های مغزی که زیر کویل هستند، می شود.

چه زمانی از rTMS استفاده می شود؟

زمانیکه داروها در بهبود درمان موفق نمی شوند، در این موارد، ممکن است rTMS به عنوان درمان جایگزین همراه با دارو و روان درمانی استفاده شود. برای بیمارانی که که موفق به دریافت پاسخ کافی از داروها نیستند و یا کسانی که قادر به تحمل دارو نیست، ممکن است درمان rTMS را در نظر گرفته شود.

یک فرایند درمانی rTMS چقدر طول می کشد؟

درمان rTMS شامل یک سری جلسات درمان می شود. جلسات درمان با توجه به استفاده از کویل TMS و تعداد پالس هایی که وارد می شود متفاوت است، اما معمولا ۳۰ دقیقه طول می کشد. معمولا بیماران هفته ای ۳ جلسه rTMS دریافت می کنند. یک دوره معمول rTMS 4 هفته طول می کشد. با این حال، این می تواند بسته به پاسخ فرد به درمان متفاوت باشد.

آیا باید برای دوره rTMS بستری شوم؟

بر خلافECT ،rTMS  نیازی به آرامبخش یا بیهوشی عمومی ندارد، بنابراین بیماران در طول درمان به طور کامل بیدار و آگاه هستند. بنابراین بیماران می توانند بعد از درمان، به خانه بروند و به فعالیت های معمول خود بازگردند.

آیا درمان rTMS مانند درمان الکتروشوک (ECT) است؟

نه، دو روش بسیار متفاوت هستند. در حالی که هر دو در درمان موثر هستند، تفاوت های زیادی در ایمنی و تحمل وجود دارد. در طی rTMS درمان، بیماران در صندلی نشسته و بیدار و هشیار هستند و هیچ داروی بی هوشی استفاده نمی شود. بیماران می توانند خودشان بیایند و به تنهایی به منزل برگردند. علی رغم الکتروشوک، rTMS هیچ تاثیر منفی ای بر حافظه نمی گذارد. در مقابل،  درمان الکتروشوک  (ECT)، عمدا باعث تشنج می شود. بیماران دریافت کننده ECT بایستی با بیهوشی عمومی بی هوش شوند. بازیابی از جلسه درمان ECT به آرامی اتفاق می افتد و بیماران معمولا به مدت چند دقیقه یا چند ساعت پس از درمان تحت نظارت قرار می گیرند. گیجی کوتاه مدت و از دست دادن حافظه در ECT رایج است و اختلالات طولانی مدت در حافظه نشان داده شده است و ممکن است در برخی افراد به طور نامحدود ادامه یابد. به علت عوارض جانبی مرتبط با ECT، افراد نیازمند میزان قابل توجهی مراقبت هستند.

چرا باید برای درمان اضطراب اقدام کرد؟

در دهه گذشته، تشخیص اختلالات اضطرابی و درمان آن ها به طور چشمگیری بهبود یافته است. دیگر نیازی به رنجش از اختلالات اضطرابی وجود ندارد. هنگامی که به طور موفقیت آمیز درمان می شوند، شما باید بتوانید از زندگی بدون عوارض منفی اضطراب لذت ببرید.

چه درمان هایی برای درمان اضطراب استفاده می شوند؟

در کلینیک اضطراب آتیه، درمان های جامع و کاملی اعم از درمان های غیر تکنولوژیک نظیر انواع رویکردهای روان درمانی و دارودرمانی و درمان های تکنولوژیک نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک،tdcs  و TMS وجود دارد؛ که با توجه به شرایط فرد و شدت اختلال مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان ها، می توانید به بخش خدمات در سایت کلینیک اضطراب مراجعه بفرمایید.

درمان چقدر طول می کشد؟

درمان موفقیت آمیز اختلالات اضطرابی عموما کوتاه مدت است و معمولا ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. در برخی موارد علائم ممکن است در عرض چند هفته بهبود یابد و در برخی موارد، درمان ممکن است یک سال یا بیشتر ادامه یابد.

چگونه متوجه شوم که روان درمانگرم برای من مناسب است؟

پس از دو جلسه اول، شما باید کمی آرامتر و امیدوار باشید. شما باید احساس کنید که درمانگر شما درک اولیه ای از شما دارد و طرحی برای درمان شما ارائه می کند

درمان IOP یا فشرده چه درمانی است؟

این درمان مختص بیمارانی است که دارای وسواس شدید و یا درمان نشده هستند. طول دوره درمان در حدود ده روز است و نیاز است فرد در طول روز چندین خدمت اعم از تحریک مغزی، ERP، رواندرمانی، درمان خانوادگی را بصورت سر پایی در بخش روزانه کلینیک دریافت نمایند.

آیا همه افراد مبتلا به وسواس، وسواس شستشو و چک کردن دارند؟

نه. وسواس خود را در شیوه های مختلفی نشان می دهد و افراد معمولا از ترکیبی از علائم رنج می برند. اکثر افراد مبتلا به وسواس همچنین با فعالیت های روزمره، از قبیل خستگی، کمال گری، عصبانیت، بی حالی، دلسردی و مشکلات خانوادگی مشکلاتی شایع دارند

اگر من یکی از این علایم یا رفتارها را داشته باشم، آیا به این معناست که من وسواس دارم؟

این به میزان زیادی بستگی دارد به اینکه که آن علائم یا رفتارها با تفکر، استدلال و یا عملکرد زندگی تان تداخل داشته و عملکردتان را مختل کرده است. اگر احساس می کنید که یکی از این نشانه ها را دارید، به روانپزشک مراجعه کنید و علائم خود را بررسی کنید.

آیا وسواس و افسردگی به هم مربوط هستند؟

تقریبا 60 تا 900٪ مبتلایان به وسواس نیز در بعضی از مراحل زندگی خود حداقل یک بار افسردگی را تجربه کرده اند. بعضی از افراد فکر می کنند که وسواس باعث افسردگی می شود؛ در حالی که برخی دیگر معتقدند که وسواس و افسردگی به سادگی به هم وابسته هستند. برخی از افراد مبتلا به وسواس همچنین از اختلال دوقطبی نیز رنج می برند.

مطالب جدید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!