پارکینسون

پارکینسون (Parkinson ) یک بیماری عصبی پیشروند مغزی است که عمدتاً بر نورون‌های تولیدکننده دوپامین (“دوپامینرژیک”) در ناحیه خاصی از مغز به نام ماده سیاه تأثیر می‌گذارد. کاهش این ماده مغزی دو دسته علائم را در این بیماری منجر میشود : دسته اول علائم حرکتی (مانند لرزش دست در هنگام استراحت، کندی در حرکات، عدم تعادل و ….) و دسته دوم علائم غیرحرکتی (مانند افسردگی، اضطراب، بی تفاوتی، توهم، یبوست، افت فشار خون ارتواستاتیک، اختلالات خواب، از دست دادن حس بویایی و انواع اختلالات شناختی) را به دنبال دارد.

parkinson concept illustration 114360 4366 300x300 1

درمان پارکینسون بدون دارو

همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت

مراحل بیماری پارکینسون

برای توصیف چگونگی پیشرفت علائم حرکتی، بر اساس سطح ناتوانی بالینی در بیماران پارکینسون از یک طبقه بندی ۵ مرحله ای استفاده میشود.

  • مرحله۱: در این مرحله علائم به صورت خفیف (لرزش در نیمی از بدن، تغییر در وضعیت بدن و حالت چهره) وجود دارد و در زندگی روزمره فرد تداخلی ایجاد نمیکند.
  • مرحله ۲: لرزش، سفتی و سایر علائم حرکتی هر دو طرف بدن یا خط وسط (مانند گردن و تنه) را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. مشکلات راه رفتن و وضعیت بدنی نامناسب ممکن است آشکار باشد. فرد می تواند به تنهایی زندگی کند، اما کارهای روزانه سخت تر و طولانی تر است.
  • مرحله۳: از دست دادن تعادل (مانند بی ثباتی هنگام چرخش فرد) مشخصه بارز این مرحله است. علائم حرکتی همچنان بدتر می شود. از نظر عملکردی، فرد در حال حاضر در فعالیت های روزانه خود تا حدودی محدود است، اما هنوز از نظر جسمی قادر به انجام یک زندگی مستقل است.
  • مرحله ۴: در این مرحله، علائم به شدت ناتوان کننده می شوند. فرد همچنان می تواند بدون کمک راه برود و بایستد، اما ممکن است برای ایمنی لازم باشد با عصا/واکر حرکت کند. فرد در انجام فعالیت های روزمره به کمک قابل توجهی نیاز دارد.
  • مرحله ۵: این پیشرفته ترین و ناتوان کننده ترین مرحله است. سفتی در پاها ممکن است ایستادن یا راه رفتن را غیرممکن کند. فرد در بستر یا روی صندلی چرخدار است مگر اینکه کمک شود. مراقبت شبانه روزی برای همه فعالیت ها لازم است.

درمان پارکینسون

بسته های درمانی کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب (دارودرمانی، تحریک مغناطیس فرا جمجمه ای (rTMS) و بازتوانی شناختی(CRT/tDCS) ، که برای مبتلایان به بیماری پارکینسون در نظر گرفته شده اند متناسب با علائم بیماری و شدت بیماری تعیین میشود که میتواند به افزایش عملکرد و کاهش علائم بیماری کمک شایانی کند.

1 دیدگاه

  • سلام من پدرم پارکینسون داره و روزی یک و نیم قرص لئودوپا سی ۲۵۰ میخوره ولی هیچ فرقی نمیکنه و روز به روز بدتر میشه اگر منو راهنمایی کنید ممنون میشم . با تشکر رضا زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *