عکس مربوط به اختلال پانیک

درمان اختلال حمله وحشت زدگی( پانیک)

وحشت‌زدگی یا حملات پانیک به حمله ناگهانی ترس یا ناراحتی شدید گفته می‌شود که باعث بروز واکنش‌های فیزیکی شدید می‌شود. در زمان حملات پانیک ممکن است فکر کنید که کنترل خود را از دست داده‌اید، دچار حمله قلبی شده‌اید، و یا حتی احساس کنید که در حال مرگ هستید.

برای همه ما این امکان وجود دارد که با قرار گیری در موقعیت استرس زای شدی این حملات را تجربه کنیم و با حل شدن یا بر طرف شدن استرس این مساله نیز برطرف شود. اما اگر حملات پانیک مکرر و ناگهانی شود و زمان زیادی را با ترس از تکرار حمله سپری کنیم ، ممکن است دچار اختلال هراس یا اختلال پانیک (Panic Disorder) شده باشیم.

اگر چه حملات پانیک به خودی خود تهدیدی جدی برای محسوب نمی‌شوند، اما می‌توانند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارند. بنابراین با تشخیص و درمان به‌موقع می‌توان تاثیرات آن را به حداقل رساند.

تکنولوژی، جایگزینی ایمن برای داروهای آرامبخش

درمان با تکنولوژی روز

این تیتر ممکن است شما را کمی متعجب کند، اما مغز انعطاف‌پذیرترین بخش بدن ما است. علوم اعصاب در مورد «انعطاف‌پذیری عصبی» نشان می‌دهد که ذهن و مغز قادر به انطباق و تغییر بسیار چشمگیرتر از آنچه ما در گذشته تصور می‌کردیم است.از جمله تکنیک های مهم جایگزین داروهای آرامبخش می توان به TMS و بیوفیدبک اشاره کرد. در اختلال اضطرابی پانیک یا هراس بیماران دارای علایم بدنی اضطرابی همچون تپش قلب، تنگی نفس، تعریق، لرز، کرختی دست‌ها و پاها ،تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و سردرد همراه با ترس شدید از مردن، سکته کردن یا دیوانه شدن همراه است. متاسفانه طبق آمار جدید بیمارانی که دچار کرونا می شوند این اختلال را بیشتر از دیگران از خود نشان میدهند این بیماری اگرچه با حمله ویروس به سیستم عصبی است ولی ترس از خود بیماری پیامدهای ناگواری نیز میتواند داشته باشد به این صورت که با فعال تر شدن سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک نسبت به قبل سبب بروز حمله پانیک در فرد شود.

اگر فکر می کنید شما هم اختلال پانیک دارید، فرم تماس زیر پر کنید، همکاران کلینیک روانشناسی آتیه با شما تماس خواهند گرفت و شما را راهنمایی می کنند.

بیوفیدبک دستگاهی است که مراجع را قادر می سازد از علایم زیستی که در حالت معمول نسبت به آنها آگاهی ندارد، اطلاع پیدا کند و در راستای هدف خود تغییراتی در آنها بوجود آورد. در بیوفیدبک، برای سنجش امواج مغزی سنسورها بر روی سر، سنجش تغییر پذیری ضربان قلب سنسورها بر روی قفسه سینه و یا انگشت دست، سنجش نرخ تنفس سنسورها بر روی شکم و قفسه سینه، سنجش تعریق و درجه حرارت بدن سنسورها بر روی انگشت دست چسبانده می شود. در جلسات بیوفیدبک نوعی یادگیری که موجب کنترل و تنظیم این عملکردها می شود ارائه می گردد که در نهایت موجب تعدیل و تنظیم علائم بیولوژیکی و زیستی بدن می شود.

تحریک مغناطیسی مغز یا rTMS یک روش غیر تهاجمی برای تنظیم امواج مغزی است که از طریق قراردادن یک میدان مغناطیسی در نزدیک سر انجام میشود. با استفاده از این میدان مغناطیسی و امواجی که تولید می شود میتوان بهبود علائم اضطرابی و افسردگی را بهبود بخشید. در کلینیک توانمندی از این روش به عنوان مکمل درمان دارویی و روان درمانی برای کنترل اضطراب، افسردگی و وسواس استفاده می شود.

women anxiety compressor 1

قلبم انگار داره از قفسه سینه ام بیرون میزنه، نفسم تند تند میشه و گاهی حس می کنم نفسم بالا نمیاد و دارم خفه میشم- روی قفسه سینه ام احساس سنگینی و سفتی می کنم. بدنم می لرزه و سرم گیج میره. در مواقعی که حمله شدید باشه احساس می کنم دارم کنترلم را از دست می دهم. دارم بیهوش می شم.انگار از زمان و مکان فاصله می گیرم. انگار هیچ چیز واقعی نیست. قلبم داره می ایسته. دارم سکته می کنم. الان میمیرم و وحشت شدیداز مرگ. به اورژانس مراجعه کردم و بهم آرامبخش دادند. میترسیدم نکنه مشکل قلبی داشته باشم. اما با اینکه چندین بار چکاپ دادم گفتند مشکل جسمی ندارم و دلیل حمله ها اضطرابه. ولی من باورم نشد و فکر کردم حتما نتونستن درست تشخیص بدهند، آخه هربار که دچار حمله می شدمتا یک قدمی مرگ می رفتم و بر میگشتم. چطور ممکنه مشکل جسمی نداشته باشم؟! چندتا دکتر عوض کردم. باز هم آزمایش و چکاپ. اما نتیجه هربار همان بود.

تا اینکه به پیشنهاد یکی از دوستان تصمیم گرفتم برای درمان به یک کلیک تخصصی مراجعه کنم. با اینکه حوصله نداشتم و اعتقادی هم به درمانهای روانشناختی نداشتم و همچنان باورم این بود که احتمالا مشکل جسمی دارم که تشخیص داده نشدهاست.

در این مرکز ابتدا ارزیابی تخصصی و ویزیت با روانپزشک انجام شد و چون علائم شدیدی داشتم دارو برایم تجویز کردند و پیشنهاد کردند از درمانهای مکمل مثل بیوفیدبک هم برای کنترل درونی اضطرابم کمک بگیرم. اولش مردد بودم چون هیچ شناختی از این روش درمانی نداشتم ولی با توضیحات و تاکیدی که مدیر بخش به مفید بودن این روش برای درمان اضطراب به ویژه پنیک داشتند، تصمیم گرفتم امتحانش کنم و حالا بعد از اینکه جلسات درمانیم رو گذراندم از اینکه از این روش استفاده کردم واقعا خوشحال هستم.

3 2

برخی از افتخارات و امتیازات کلینیک آتیه

 • نمایندگی رسمیHBImed (موسسه مغز و اعصاب سوئیس)
 • معرفی این گروه به عنوان شـرکت دانـش بنیـان از طرف معاونت علمی و فناوری ریاســت جمهوری
 • همکاری با ستاد توسعه علوم شناختی و مرکزملـی نقشـه‌بـرداری مغـز ایران جهت هم‌افزایی علمی و ارتقا کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی
 • افتتاح کلینیک تخصصی بازتوانی مغز و اعصاب با استفاده از بروز ترین ابزارهای تکنولوژیک
 • فعالیت ۱۸۰ نفرکادر متخصص شامل، روان‌پـزشک، روانشنـاس، مشـاور، نـوروتـراپیسـت، بـازی‌درمـانگـر، کـاردرمـانگـر، گفتـاردرمـانگـر برای تمامی طیف‌های سنی اعم از خردسالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسال
 • دارای قرارداد با بیمه‌های تامین اجتماعی، بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه البرز، بیمه رازی، بیمه سرمد، بیمه دانا، بیمه ملت، بیمه سامان و بیمه مرکزی
 • دارای قرارداد درمانی با شرکت‌های آریا ساسول، پتروشیمی مهر، راه آهن، بانک سپه، بانک مرکزی، سازمان بنادر و کشتیرانی، کانون سردفتران و دفتریاران، و حوزه ستادی وزارت نیرو
 • نخستین مرکز ایرانی که به صورت تخصصی نوروفیدبک را برای ارتقای عملکرد و کمک در درمان اختلالات بیش فعالی – نقص توجه به کار گرفت.
 • نخستین مرکزداخلی که از QEEG در تشخیص نابهنجاری‌های مغزی ناشی از اختلال‌های روان‌پزشکی استفاده کرد.
 • اولین کلینیک روانپزشکی که دستگاه بیوفیدبک را برای کمک به درمان اختلالات اضطرابی به کار گرفت.
 • نخستین مرکزی که برای کاهش و درمان نشانه‌های اضطراب و افسردگی از دستگاهrTMSاستفاده نمود.
 • نخستین مرکزی که برای ارتقا عملکرد شناختی و کاهش علائم اختلالات یادگیری و اتیسم از دستگاه tDCS استفاده کرد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!